Mołdawskie wina latają

Dodano: 04.07.2017 00:00

Mołdawianie w narodowym konkursie wybrali nazwę swojego lotniska. Będzie się nazywało po prostu „Win Mołdawii”. Tego nie zrobił jeszcze nikt na świecie!

Takiej promocji wina świat jeszcze nie widział. Choć zdarzają się lotniska, które znajdują się pośrodku słynnych regionów winiarskich, a nawet mniejszych apelacji i siłą rzeczy noszą ich nazwy, to nigdzie na świecie w nazwie portu lotniczego nie znalazł się slogan promujący miejscowe wina. Ale jeśli coś się jeszcze nie stało, istnieje duże prawdopodobieństwo, że właśnie się wydarzy.

Tak stało się w Kiszyniowie, stolicy Republiki Mołdawii. Do tej pory tamtejsze lotnisko nie nosiło żadnej nazwy i długo nikt nie zastanawiał się, dlaczego tak jest. Dziwiło to miejscowych, bowiem port jest dość stary – zainaugurował swoją działalność w 1926 roku pierwszym lotem do Bukaresztu. W okresie międzywojennym miasto i cała Besarabia była częścią Rumunii, dopiero w 1940 roku ziemie rumuńskie (podobnie jak wcześniej polskie) zostały podzielone między faszystowskie Niemcy i sowiecką Rosję. Po wojnie lotnisko się rozrastało, było wielokrotnie modernizowane, ale dopiero w latach 90. ub. wieku uzyskało status międzynarodowy i prostą nazwę Aeroportul Internațional Chișinău. Dziś dalej się rozwija, a obecnie czeka na nowy, drugi pas startowy.

Fot. Wine of Moldova

Z nadaniem mu nazwy noszono się już co najmniej od kilku lat. Wzięli się za to dopiero jednak młodzi Mołdawianie z portalu diez.md, którzy ogłosili w tej sprawie narodowe referendum. Pod uwagę brano aż kilkanaście patronatów, od bohaterów narodowych, przez postaci (także fikcyjne) z narodowych poematów czy baśni, aż imię pierwszej mołdawskiej kobiety – pilota Olgi Culic.

Zwyciężyła jednak zaskakująca w swej prostocie propozycja określenia „Wine of Moldova Airport”. Być może właśnie dlatego, że jest ona chyba najbardziej nowatorska na świecie, a w dodatku promuje coś, co z wolna staje się narodowym skarbem Mołdawii i jej hitem eksportowym. Ważne także, by przylatujący do Kiszyniowa od razu zdawali sobie z tego sprawę.

Czekamy na następne winiarskie propozycje ze świata!

Wojciech Gogoliński

Zdjęcia

Komentarze

fastfoodnearme / 07.07.2017 12:34

Dolor diam dis nostra quisque platea pulvinar. Mattis Nonummy parturient ante ipsum maecenas faucibus praesent ac dui curae; lacus dictum torquent. Mauris urna aenean, eros tristique nisi maecenas tellus quisque.

matka / 16.08.2017 19:15

Thank you for such a well written article. It’s full of insightful information and entertaining descriptions. Your point of view is the best among many.

matka / 16.08.2017 19:16

Thank you for such a well written article. It’s full of insightful information and entertaining descriptions. Your point of view is the best among many.

timer / 24.08.2017 12:17

It occured to me recently after an entire afternoon at the Southwell vintner, had we tasted anything that could match the Malbecs we had on our most recent trip to Chile? Judging children's abilities by standardised exams denies them their unique individuality and the expression of their culturally distinct identities. But how can we expect things to improve whilst China are still in Tibet!

stopwatch / 24.08.2017 12:17

I don't go to the pub often since I hate commercial lagers, but I was drinking an American Pale Ale with a friend yesterday and it really got us thinking. Osborne's savage attack on differently-abled people is an outright abuse of the British commitment to decency and tolerance. But how can we expect things to improve whilst China are still in Tibet!

onlinetimer / 24.08.2017 12:18

I just found a fantastic supplement to aid in a wholistic recovery. It's absurd we haven't yet reached full equality for all ethno-sexual persuasions. Do you think the multinational corporations would let that happen?

onlinestopwatch / 24.08.2017 12:18

I can't help but wonder what Edward Snowden would think about this. Would there be all this fuss about Assange if he was gay? The problem is that we're always competing instead of working together.

CustomEssayWritingService / 24.08.2017 13:53

This is really a great stuff for sharing. Keep it up. Thanks for sharing.

MatlabProgrammingAssignmentHelp / 24.08.2017 13:54

Thanx for sharing such useful post keep it up :)

Twój komentarz
FB