Mundus Vini 2017 v. 2.0

Dodano: 19.09.2017 08:04

Ogłoszono wyniki letniej sesji konkursu winiarskiego Mundus Vini. Zaskoczeń nie ma – wygrały wina najlepsze, ale padły kolejne rekordy.

W materiale relacjonującym tę sesję konkursu Mundus Vini, który właśnie ukazuje się w wersji papierowej „Czasu Wina” nieco psioczyłem na poziom zawodów, ale – co także podkreśliłem w tekście – zawsze są takie komisje, którym trafiają się wina gorsze. Zwłaszcza zaś takie, które nie pasują szeregowo do zestawów testowanych przez inne zespoły. Są robione z rzadkich odmian, innymi sposobami lub z niecodziennych regionów i apelacji. Jest ich tak niewiele, że iż nie można ich przypisać np. do komisji, które testują wina z odmiany tempranillo lub np. z Abruzji. Wówczas takie „odpady”, od Sasa do Lasa dostają się jakiejś innej, jednej komisji, która „przerabia” je razem. Tak padło tym razem na mój zespół. Jednak takich zespołów będzie w przyszłości więcej, bowiem rośnie na ziemi zainteresowanie zwłaszcza odmianami lokalnymi, autochtonami. Jak choćby z Armenii, Gruzji czy nawet Grecji. Podobnie jak wzrasta zainteresowanie starymi technikami upraw czy też winami „pomarańczowymi” lub naturalnymi. Są one zwykle także różne od „mainstreamu”, iż nawet trudno je pogrupować, czytając li tylko suche opisy z technicznych kart zgłoszeniowych, typu zawartość cukru czy poziom kwasowości. Być może powstaną po prostu nowe kategorie konkursowe.

Fot. Ad Lumnia

Ale dość psioczenia, przejdźmy do faktów ogólniejszych. Na blisko 4,5 tysiąca zgłoszonych win, 163 sędziów rozdało zaledwie 16 medali klasy Wielkie Złoto, ale też Mundus Vini ma jedną z najbardziej rygorystycznych punktacji na świecie – by dostać takie wyróżnienie, należy zebrać aż 95 punktów lub więcej! Rozdano także 703 złote medale (co najmniej 90 pkt.) i 1001 srebrnych (od 85 punktów!).

Tym razem – biorąc rzecz najogólniej – lekkim zaskoczeniem zawodów był Nowy Świat. Aż 60 medali zdobyła Australia, 38 Chile, a 25 Południowa Afryka. Również australijska firma należąca do rodzinny Casella może poszczycić się największa ilością medali przyznanych pojedynczej wytwórni (12 złotych i 5 srebrnych). Zaś na drugim miejscu uplasowała się winiarnia Viña Ventisquero z Chile – 5 złotych i 8 srebrnych medali. Jednak największym i bezkonkurencyjnym zwycięzcą okazały się Włochy – im przypadły aż dwa Wielkie Złota, 139 złotych medali oraz nieprawdopodobne 270 krążków srebrnych! Za to w kategorii – może nie najważniejszej, ale jednakże bardzo prestiżowej – czy wspomnianych Wielkich Złot zwyciężyła Hiszpania (6 sztuk), a tuż za nią była Francja – pięć krążków.

Dokładne rezultaty znajdą Państwo na stronie:
https://www.meininger.de/en/mundus-vini/tasting-results/mundus-vini-summer-tasting-2017

Wojciech Gogoliński

Zdjęcia

Komentarze

MSpy / 11.10.2017 13:11

Nice post - Thanks for sharing this kind of post with us. really very great stuff, keep posting...

Diane / 16.10.2017 11:47

If you have diabetes or are at risk for developing it, it is important that you lose weight. Being overweight or obese can cause blood glucose levels to be dangerously high, which can cause severe complications, including coma or death. Try to eat healthier and stick to a moderate exercise plan. It's never to late to change, and you can be successful no matter how many previous failed attempts you've had.

Hoverwatch / 18.10.2017 12:40

If they like to text a lot, you should consider plans that have unlimited texting. If you don't, you may end up with a huge bill.

discountyoga / 29.11.2017 04:57

Amazing article! Great material you've shared on this topic. I really had a lot of help from

Twój komentarz
FB