Targi południa

Dodano: 02.02.2017 12:39

Nie sposób jeszcze podsumować wyników zamknięcia trzydniowych targów Vinisud 2017, które właśnie zakończyły się we francuskim Montpellier.

Gdyby nawet nie padł rekord, i tak było to największe międzynarodowe wydarzenie winiarskie w basenie Morza Śródziemnego.

Nie sposób, albowiem – choć znana jest liczba wystawiających (około tysiąca) – trudno oszacować, ile win przytaszczyli. Jest to sprawa „polityczna” każdego winiarza – czy pokazać swoje trzy najlepsze wina, czy też wszystkie, które się wytwarza. Ilość niekoniecznie musi przejść w jakość, a często liczy się wrażenie, z którym odejdzie nowy klient.

Wielu gości szukało win w konkretnej cenie, z określonej półki, zupełnie nie zwracając uwagi na pozostałe linie wytwórcy. Jednak wydaje się – obserwując targi – że kontaktów przypadkowych było raczej mało – najczęściej potencjalni kupujący komunikowali się wcześniej z wystawcami (za pomocą strony internetowej Vinisud), by skrócić czas degustacji i wstępnego dobijania targu.

Targi teoretycznie dotyczyły win, w dodatku win południowych, śródziemnomorskich, ale koncentrowanie się na tym zjawisku nie miało sensu. Istotnie – takich wyrobów było najwięcej, ale oprócz nich spotkać tu można było wszystko, co ma związek z bardzo szeroko pojętym światem wina. Radość mieli zatem i ci, którzy chcieli pokosztować alkoholi mocnych, różnych napojów, drinków (także na bazie wina) i syropów. Było również sporo „spożywki”, od chlebów i serów, po szynki i oliwy. Swojej okazji nie przegapili też producenci sprzętu winiarskiego.

Oczywistym królem wydarzenia uczyniono jednak wina. Stoiska z nimi rozmieszczono w około sześciu gigantycznych halach, ale i to nie wyczerpywało ich wielorakiej prezentacji. O winach dyskutowano na niezliczonych konferencjach i oceniano je podczas warsztatów prowadzonych przez znanych masters of wines oraz słynnych redaktorów wielkich magazynów, specjalizujących w Południu, w poszczególnych jego apelacjach lub typach win.

Najwięcej było win z południowej Francji, od Roussillon i Langwedocji, po Prowansję i Dolinę Rodanu. Była też „reszta” Francji, np. z Bordeaux i Szampanii. Sporo było stanowisk włoskich, hiszpańskich, mniej portugalskich. Pojawiły się również wytwórnie z krajów arabskich (Liban, Algieria i Maroko) oraz jedna z Izraela (Golan Hights). Nie zabrakło i Nowego Świata.

Południowcy lubią jeść, więc sporym wyzwaniem podczas targów był czas lunchu, kiedy hale niemal pustoszały. Ale i to rozwiązano sprytnie – zjeść można było bowiem w licznych, modnych ostatnio, regionalnych foodtrackach. Furorę robił jednak wieloprzyczepowy foodtrack z Hiszpanii, do którego ustawiały się wielkie kolejki po tapasy i różne inne ciepłe potrawy jak chociażby „zwykłe” hamburgery. Dużym wzięciem cieszyły się też kanapki z cienkimi, zwisającymi plastrami jamón iberico.

Wyniki Vinisud 2017 podsumujemy wkrótce w najbliższym „Czasie Wina”.

Wojciech Gogoliński

Zdjęcia

Komentarze

192168ll / 20.02.2017 12:25

Ciekawe! Dziękuję uświęcić takich wydarzeń

Amazongiftcard / 23.02.2017 15:54

Grab amazon gift card code generator from here within minute.

paycomonline / 28.02.2017 23:30

Thanks for sharing this information. I really like your blog post very much. You have really shared a informative and interesting blog post with people.

Maya / 06.03.2017 13:02

Those who come to read your article will find lots of helpful and informative tips

sithere / 25.03.2017 09:20

I needed to thank you for this extraordinary read!! I unquestionably getting a charge out of each and every piece of it I have you bookmarked to look at new stuff you post. protect my ID

sitehere / 03.04.2017 09:29

I experience considerable difficulties my considerations on substance, however I truly felt I ought to here. Your article is truly awesome. I like the way you composed this data. seo south africa

sitehere / 04.05.2017 08:16

A debt of gratitude is in order for sharing the post.. folks are universes best individual in every existences of individual..they need or must succeed to manage needs of the crew. Rental bond cleaning Melbourne

jvzooacademyreview / 08.05.2017 06:58

Its a great pleasure reading your post.Its full of information I am looking for and I love to post a comment that

economicalbusinesscardsprints / 14.05.2017 09:48

That is truly decent to listen. much obliged to you for the upgrade and good fortunes. economical business cards prints

sitehere / 16.05.2017 10:43

Best work you have done, this online site is truly cool with incredible certainties. Cheap 55 prints Discount Code

sitehere / 24.05.2017 13:09

This is a brilliant web journal. I would not joke about this. You have such a great amount of learning about this issue, thus much energy. You likewise know how to make individuals rally behind it, clearly from the reactions. cursos marketing digital

condy / 25.05.2017 18:35

Such great information provided in this article! I am glad you write this! Keep it up my friend! This is my new bookmark site now ^^

sitehere / 28.05.2017 13:51

A debt of gratitude is in order for sharing the post.. folks are universes best individual in every existences of individual..they need or must succeed to maintain needs of the crew. cheapest 55 prints

Twój komentarz
FB