Trump pokonany

Dodano: 13.12.2017 13:51

Wbrew obietnicom i zakazowi prezydenta Donalda Trumpa, Kalifornia świętuje dziś powstanie nowej „apelacji” AVA – Petaluma Gap.

Ponad rok temu nowy prezydent USA obiecał, iż nie będzie się tworzyć nowych rejonów AVA (American Viticultural Area) na terenie kraju. Dokładnie nawet nie wiadomo, dlaczego Trump, sam właściciel winnic w Wirginii, był przeciwny tworzeniu nowych „apelacji”. Pisze w cudzysłowie, bowiem amerykańskie AVA niewiele mają wspólnego z tymi europejskimi.

Fot. visitpetaluma.com

Nieważne, od kilku dni Kalifornijczycy świętują powstanie nowej AVA. Znajduje się ona na południu Sonomy i obejmuje fragmenty hrabstw Sonoma i Martin, u wylotu 25-kilometrowej przerwy (angielskie gap) we wzgórzach oddzielających interior od zimnego Pacyfiku. Pozwala to na dostęp chłodnego powietrza znad oceanu w głąb lądu i winnic. Niewielka i wietrzna nowa AVA obejmuje nieco ponad 80 hektarów i słynie od dekad z wyśmienitych pinot noir, chardonnay oraz syrah. Chłodne wiatry powodują, iż sezon trwa tu dłużej, co pozwala owocom spokojnie i powoli dojrzeć, stwarzając im możliwość wytworzenia wspaniałych owocowo-korzennych aromatów oraz utrzymanie świetnej kwasowości.

Historia tego winiarskiego skrawka Kalifornii jest zadziwiająco długa, bowiem pierwsze winnice posadzono tu już w pierwszych dekadach XIX wieku. Warunki były tak sprzyjające, iż przed wprowadzeniem prohibicji rozległość winogradów sięgała ponad 400 hektarów. Potem nadeszła prohibicyjna katastrofa. Po koniec lat 80. ub. wieku większość winnic z Petaluma Gap znalazła się w „apelacji” Sonoma Coast, co nieco ukróciło „separatystyczne” dążenia miejscowych winiarzy. Dopiero dołączenie skrawka hrabstwa Martin – co spowodowało wysunięcie winnic poza AVA Sonoma Coast – zmusiło osiemdziesięciu winiarzy z Petaluma Gap do szukania innego rozwiązania, a dokładnie wystąpienia o nową AVA.

W tej chwili w całych Stanach Zjednoczonych łącznie osiemnaście wniosków o przyznanie nowych AVA czeka na aprobatę władz TTB (Alcohol and Tobacco Tax and Trade Bureau).

Wojciech Gogoliński
wine-searcher.com

Zdjęcia

FB