Dywanowa polityka

Wojciech Gogoliński22.02.2018 12:54

Wybór wina z południa Włoch nie jest oczywisty. Głównie dlatego, że bardzo mało o tych winach wiemy i rzadziej zapuszczamy się turystycznie w te rejony. W dodatku jest ich taka mnogość, że wymaga to podparcia się jakimiś wskazówkami lub przewodnikiem.

Fot. ArchiwumPołudnie Italii to dla mnie raj na ziemi. To najbogatsza część Włoch pod względem liczby odmian. Są ich setki, nie tylko negro amaro, primitivo, aglianico, fiano lub greco. Tymczasem nawet koneserzy będą mieli problem, by wymienić tu znane apelacje – może Cirò i Taurasi. Z czego ta sprzeczność wynika? Z historii.
Sycylia to nie tylko dzisiejsza część Włoch. To dwanaście wielkich najazdów, często zupełnie różnych cywilizacji. Od indoeuropejskich ludów pierwotnych, przez wyciętych w pień Francuzów podczas nieszporów sycylijskich i hiszpańskich Habsburgów, aż po przybycie Garibaldiego i zjednoczenie Włoch. W międzyczasie byli tu Fenicjanie, Grecy i Rzymianie. Jednak najważniejsi dla historii południa byli Normanowie. Przejęli władzę po 200-letnim panowaniu arabskim. Ich król Roger II podbił południe Włoch – Apulię, Kampanię, Bazylikatę i Kalabrię tworząc Królestwo Sycylii ze stolicą w Palermo. Na jego gruzach powstało później Królestwo Obojga Sycylii ze stolicą w Neapolu. Jego historia była niezwykle burzliwa i chwilami zahaczała także o naszą i węgierską.

Dwór Rogera II nazywam „dywanowym”, bo był niezwykle otwarty na wszelaką wiedzę i choć chrześcijański, przejął obyczaje, tytulaturę, wreszcie obrady w kucki na dywanie po arabskich poprzednikach. To dzięki jego postępowaniu wiele praktyk i odmian winogron możemy odnaleźć w całej południowej Italii.
Nie opisywałem win, które proponuję – myślę, że trzeba wszystkich spróbować. Wybrałem wina lżejsze i cięższe, odmianowe i kupażowane. Warto po nie sięgnąć, jeśli nie chcemy zamknąć się li tylko w tradycyjnych chianti. Warto poszerzać swoje horyzonty, a południe to wielki skarb winiarskich Włoch.

Polecam zestaw 6 win:
3 Passo Rosso, Cielo e Terra,
Bacaro Syrah, Farnese Vini,
Calamuri, Cantine Menhir,
Primitivo di Manduria, Cantine Menhir,
Lava Greco di Tufo, Farnese Vini,
Lava Beneventano Aglianico IGT, Farnese Vini.

Czas Wina nr 91

Zdjęcia

FB