moc potencjalna (moc całkowita, potencjalny alkohol)

    Potencjalna zawartość alkoholu, całkowita zawartość alkoholu etylowego w winie, gdyby przefermentował cały zawarty w moszczu cukier; składa się na nią faktyczna zawartość alkoholu w winie (określająca moc wina) oraz ilość alkoholu, którą można by otrzymać z zawartego w winie cukru resztowego.

    moc potencjalna (moc całkowita, potencjalny alkohol)Moc potencjalna w winach wytrawnych jest równa faktycznej zawartości alkoholu w winie (mocy wina,0,0,0); moc potencjalną bada się najczęściej przed fermentacją, oceniając wagę moszczu, tzn. przeliczając, ile alkoholu można otrzymać, jeśli przefermentuje cały cukier znajdujący się w moszczu; moc potencjalną podaje się w stopniach: 1° potencjalnego alkoholu oznacza ilość cukru potrzebną do uzyskania w wyniku fermentacji rzeczywistego stężenia alkoholu w winie wynoszącego 1% objętościowy; w oficjalnych dokumentach, normach technologicznych itp. zwykle przelicza się 1° potencjalnego alkoholu jako 17,5 g/l cukru; wprawdzie na otrzymanie takiego stężenia wystarcza zwykle nieco mniej cukru (ok. 16,7-17,1 g/l), to jednak uwzględnia się tu straty wynikające z parowania alkoholu w trakcie przetaczania, dojrzewania, filtracji, butelkowania itd.

    Tak więc np. określenie: „winogrona dojrzały do 12,5° potencjalnego alkoholu” oznacza, że ich sok zawiera 12,5 x 17,5 = 220 g cukru/l; moc potencjalną mierzoną w moszczu przed rozpoczęciem fermentacji, kiedy zawartość cukru nie została w sztuczny sposób zwiększona (np. przez szaptalizację lub koncentrację moszczu) określa się jako naturalne stężenie alkoholu lub moc wyjściową. Określenie mocy potencjalnej wina jest podstawą klasyfikacji win np. w Niemczech (stopnie Oechslego) czy Austrii (Klosterneuburger Mostwaage).