silvaner (grüner silvaner, sylvaner)

Wojciech Gogoliński08.07.2011 20:11

odmiana białych winogron uprawiana w Niemczech, Austrii i wielu innych krajach.

Znana przynajmniej od średniowiecza. Uważa się, że wywodzi się z dzikich szczepów rosnących gdzieś nad Dunajem. Najprawdopodobniej pochodzi z Austrii, skąd za sprawą cystersów przywędrowała do Niemiec, choć niektórzy utrzymują, że jej korzeni, głównie z uwagi na nazwę, należy szukać w Transylwanii. Do niedawna w Niemczech katoliccy winiarze zwali ją franken, a protestanccy – österraicher. Jej kariera w tym kraju zaczęła się na początku ub. wieku 150 lat temu zajmowała połowę niemieckich upraw. Jej znaczenie zmalało dopiero po II wojnie światowej, gdy masowo zastępowano ją łatwiejszą w uprawie odmianą müller-thurgau.

Fot. DWICHARAKTERYSTYKA. Jest płodna, przeciętnie odporna na chłody, dojrzewa stosunkowo wcześnie (2 tyg. wcześniej niż riesling), ale wymaga lepszych gleb. Daje świeże, niezbyt aromatyczne, owocowe (agrest, pigwa) wina, niekiedy o odcieniu karmelu oraz siana, ekstraktywne, o umiarkowanej kwasowości. Jeśli ograniczy się wydajność, można z niej otrzymać dobre wina z wyróżnikiem. Często wykorzystywana w krzyżówkach.

OBSZARY UPRAW, SYNONIMY: Austria (sylvaner), Francja (Alzacja; sylvaner), Niemcy (Rheinhessen, Franken, Nahe i Saale-Unstrut), Słowacja (silvánske zelené), Słowenia (zeleni silvaner), Stany Zjednoczone (sylvaner, franken riesling, monterey riesling), Szwajcaria (grosrhin, gruber, grüner, johanisberg, johanisberger), Węgry (szilváni, zöld szilváni, zöldszilváni), Włochy (sylvaner verde).

Czas Wina nr 54

FB