Tam, gdzie rosną korki

Sławomir Sochaj16.01.2017 14:52

Jedną z pierwszych rzeczy, jaką można zauważyć po wylądowaniu w Lizbonie, są portfele, pokrowce, bransoletki, torebki, aktówki, breloki, a nawet znaczki pocztowe zrobione z korka. Podobne gadżety można spotkać w wielu sklepikach w lizbońskim Chiado. W Porto jest nawet winebar, w którym korkiem pokryte są stoły i ściany.

Ponad 15 tysięcy Portugalczyków pracuje w przemyśle korkowym, a tysiące kolejnych – w branżach związanych z tym surowcem. Rząd portugalski, świadom roli korka w gospodarce kraju, prowadzi specjalny program mający na celu jego promocję. W 2011 roku parlament portugalski oficjalnie i jednomyślnie uznał dąb korkowy „drzewem narodowym”.
Jego łacińska nazwa to Quercus suber L. Najbliżej spokrewniony jest z dębami ze wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, ale w przeciwieństwie do krewniaków to właśnie w Portugalii znalazł sobie wymarzoną przystań. Na kraj nad Tagiem przypada blisko połowa światowej produkcji korka. Tam znajduje się też największe drzewo korkowe, wpisane do Księgi Guinessa. Waży ponad 102 tony i produkuje tyle kory, że wystarcza jej na stworzenie 10 tysięcy korków.

Prawdziwe życie zaczyna się po czterdziestce
Fot. Corticeira Amorim S.G.P.S., S.A.Zbiór korka odbywa się ręcznie i wymaga ogromnego doświadczenia i koncentracji. Ważne jest to, by przy cięciu kory nie przebić się ostrzem do łyka.
Najpierw korę nacina się wzdłuż drzewa, a następnie wprowadza między nią a łyko ostre narzędzie i ostrożnie oddziela jedno od drugiego. Istotne, żeby zdjąć korę w jednym możliwie dużym kawałku. Na koniec na drzewie maluje się cyfrę, która oznacza rok ostatnich zbiorów. Czwórka mówi, że ostatnie zbiory miały w tym lesie miejsce w 2014 roku. Jako że zbiory z jednego drzewa odbywają się co 9 lat, na kolejne przyjdzie czekać do 2023.
Na życie przeciętnego drzewa korkowego przypada od 15 do 18 zbiorów. Choć potrafi dożyć kilkuset lat, początkowe dekady przypominają trochę fazy życia człowieka. Pierwszy zbiór kory następuje, kiedy dąb kończy
25 lat. Nie jest to jeszcze materiał najlepszej jakości – z powodu nieregularności i twardości nie nada się do produkcji korków, dlatego jego przeznaczeniem będzie coś innego, na przykład podłoga.
Lepszą jakość korka uzyskuje się po trzydziestce. W 34. roku życia kora jest już bardziej regularna i miękka. Znajdzie więcej zastosowań, na przykład w architekturze, ale ciągle nie nada się na produkcję korków.
Dopiero zbiory w 43. roku życia przyniosą pożytek dla branży winiarskiej. Różnica między dębem a człowiekiem jest taka, że ten złoty okres dojrzałości potrwa w wypadku drzewa jakieś 150 lat.
Często zapomina się, że lasy korkowe pełnią ważną rolę nie tylko w życiu fanów wina, ale i tej części świata ożywionego, która winem nie jest zainteresowana. Doskonale powstrzymują degradację gleby, co jest szczególnie ważne na południu Portugalii pozostającej pod mocnym wpływem klimatu saharyjskiego. Dęby korkowe stymulują materię organiczną podłoża, czyniąc ją bardziej wydajną. Są też odpowiedzialne za regulację obiegu wody.
Nic dziwnego, że lasy korkowe to także obszar niezwykłej bioróżnorodności, uważany za jeden z najbogatszych ekosystemów na świecie. Upodobało je sobie 160 gatunków ptaków, 37 gatunków ssaków i 24 gatunki gadów i płazów. Na pozór las korkowy z dużymi odległościami pomiędzy drzewami wydaje się dość monotonny, ale w rzeczywistości na tysiącu metrów kwadratowych można tam znaleźć 135 gatunków roślin.

Laser i noże pod jednym dachem
Po zbiorach kora trafia do jednej z wielu fabryk rozsianych po całej Portugalii. Kilka z nich należy do Corticeria Amorim, światowego lidera produkcji korka, którego prezes, António Rios de Amorim, został w 2015 r. Człowiekiem Roku „Czasu Wina”.
Jedna z najważniejszych znajduje się nieopodal miasta Coruche, otoczonego zagłębiem lasów korkowych. Od razu pojawia się myśl, że słowo „korek” i jego odpowiedniki w innych językach (cork, corcho) muszą mieć jakiś związek z nazwą tego miasteczka. Ale słowniki nie pozostawiają wątpliwości, że najbardziej prawdopodobnym tropem etymologicznym są: hiszpański (a właściwie pochodzący z arabskiego) alcorque, oznaczający korkową podeszwę, albo łaciński quercus (dąb).
Fot. Corticeira Amorim S.G.P.S., S.A.Kiedy wchodzi się do fabryki Amorim, uwagę przyciągają zdjęcia możnych tego świata, którzy odwiedzili to miejsce. Jest wśród nich Fidel Castro. Jak się okazuje, sukces grupy, której początki sięgają XIX wieku, był w dużej mierze możliwy dzięki szerokim kontaktom w świecie polityki.
Za czasów rządów Salazara, kiedy w Portugalii obowiązywał zakaz handlu z demoludami, Amorim stworzyła spółkę-córkę w Austrii, która odpowiadała za eksport korka do Węgier i innych krajów Układu Warszawskiego. Takie obchodzenie zakazu, zazwyczaj karane, korkowemu potentatowi uszło płazem. Kiedy po rewolucji goździków z kolei skrajnie lewicowy rząd podjął decyzję o nacjonalizacji kluczowych elementów gospodarki, rodzinie Amorim udało się zatrzymać firmę, m.in. dzięki dobrym relacjom ze związkami zawodowymi.
Proces produkcji korka może się wydać ludziom z zewnątrz pełen sprzeczności. Z jednej strony ręczna robota, taka jak krojenie kory korkowej długimi, wygiętymi nożami, z drugiej – zaawansowana technologia: lasery, chromatografy i sterylne laboratoria. Zupełnie jakby w fabryce samochodów w pomieszczeniu sąsiadującym z taśmą produkcyjną ktoś pieczołowicie strugał w drewnie gałkę skrzyni biegów.
Sortowanie, krojenie kory i wykrawanie korków – wszystko to robią ręcznie wysoko wyspecjalizowani pracownicy, używając metod, które nie zmieniły się od stulecia. Jest w tym coś, co pozwala spojrzeć na tę wielką fabrykę jak na warsztat, a na pracowników – jak na rzemieślników. Zaraz za ścianą jednak natykamy się na salę, gdzie korki sortują lasery, specjalne akwaria wypełnione wodą i sprężone powietrze. Kawałek dalej mieści się zaś miejsce, które wygląda jak centrum zarządzania NASA. Najdroższe korki są tam poddawane badaniu chromatografem, który ma zminimalizować niemal do zera ryzyko zakażenia chorobą korkową.
To właśnie taka technologia sprawia, że korek odzyskuje dzisiaj przyczółki winiarskiego świata utracone niegdyś na rzecz zakrętki i korka syntetycznego. Badania prezentowane przez Amorim pokazują, że poziom natlenienia wina przez korek jest optymalny i stały na przekroju lat, czego nie mogą zagwarantować zakrętki. Na pewno nie wszystkich te badania przekonają i spór o idealne zamknięcie wina będzie się toczył, ale lista topowych producentów win na świecie, którzy wiernie trwają przy korku, musi robić wrażenie na największych zwolennikach alternatywnych zamknięć.
W przeciwieństwie do tych ostatnich korek w 60 procentach składa się z gazów. Waży od 5 do nawet 26 gramów w przypadku korków szampańskich. Te ostatnie robi się z granulatu i dwóch dysków z litego korka. Dyski są doklejane na spodzie, co gwarantuje to, że korek będzie tam lepiej rozchodzić się na boki (stąd charakterystyczny kształt grzybka po wyjęciu).

Przedsmak Alentejo
Fot. Corticeira Amorim S.G.P.S., S.A.84 procent portugalskich lasów korkowych skoncentrowanych jest w Alentejo. Ten w okolicach Coruche leży u zbiegu Alentejo i Península de Setúbal. Z Lizbony można tam dojechać zaledwie w godzinę. Warto, bo Coruche słynie nie tylko z bogatej flory, ale i doskonałej, alentejańskiej kuchni. W niepozornych przydrożnych restauracjach można tam spróbować doskonałej grillowanej karkówki z czarnej świni iberyjskiej (porco preto ibérico). Podaje się ją z migas, czyli purée z chleba z oliwą i czosnkiem, oraz młodą kapustą. I oczywiście winami z lokalnych specjalności: aragonez, castelão i trincadeiry.
Wina z Alentejo są oczywiście w zdecydowanej większości zamknięte korkami z lokalnych lasów. Po tych samych lasach hasa sobie zresztą także czarna świnia, tak mocno związana z regionem, że zwie się ją często po prostu porco alentejano. Czym żywi się to sympatyczne i mądre zwierzę? Oczywiście żołędziami z drzewa korkowego. Zjada do 10 kg tego przysmaku dziennie, osiągając 60 kg w zaledwie dwa miesiące. To się nazywa samowystarczalny region.

Czas Wina nr 83

Zdjęcia

Komentarze

shawn4500 / 30.01.2017 08:10

APPLE has revealed when the world will get its new iphone 10 operating system and iPhone fans haven't got long to wait.

tinkus / 17.02.2017 12:06

Download the latest showbox app for Android! Showbox is a free app that allows users to download or stream the latest tv shows, movies.

SPSSAssignmentHelp / 25.03.2017 08:02

They are not able to finish the writing assignments on time. For some students, writing any writing assignments is able to waste their time

ProgrammingAssignmentHelp / 25.03.2017 10:58

Great Information,it has lot for stuff which is informative.I will share the post with my friends.

NursingAssignmentHelp / 25.03.2017 11:37

Great info! I recently came across your blog and have been reading along. I thought I would leave my first comment. I don’t know what to say except that I have

MominaMustehsanImagesHd / 25.03.2017 12:18

Such a nice post, keep providing good resources.

JavaAssignmentHelp / 25.03.2017 12:47

I personally like your post, you have shared good article. It will help me in great deal.

ComputerScienceAssignmentHelp / 25.03.2017 13:14

We also share some information about our business

ComputerNetworkAssignmentHelp / 25.03.2017 13:33

Hi buddy, your blog' s design is simple and clean and i like it. Your blog posts about Online Dissertation Help are superb. Please keep them coming. Greets!!

ReviewsInsider / 27.03.2017 23:14

Reviews Insider

pancardstatus / 08.05.2017 08:55

all pan card related details check it out online from here.

sitehere / 10.05.2017 17:24

thanks for this usefull article, waiting for this article like this again. online money

sitehere / 21.05.2017 19:05

I have perused your article, it is exceptionally instructive and supportive for me.I appreciate the profitable data you offer in your articles. A debt of gratitude is in order for posting it.. escort beirut

sitehere / 14.06.2017 14:30

I have been looking at a couple of your stories and i can state really well done. I will bookmark your online journal kate meckler

sitehere / 02.08.2017 16:22

Much obliged for setting aside an ideal opportunity to examine this, I feel firmly about it and love adapting more on this point. On the off chance that conceivable, as you pick up mastery, would you mind overhauling your website with more data? It is greatly useful for me. yelp.com/biz/db-mobile-boat-detailing-orlando

sitehere / 05.08.2017 08:29

You know your activities emerge of the group. There is something exceptional about them. It appears to me every one of them are truly splendid! rochester bsdm event

sitehere / 07.08.2017 10:33

Incredible articles and awesome design. Your blog entry merits the greater part of the positive input it's been getting. Video Maker Best

sitehere / 08.08.2017 08:47

pleasant bLog! its fascinating. much thanks to you for sharing.... acer aspire e 15 e5-575g-76yk

sitehere / 08.08.2017 08:47

I concede, I have not been on this site page in quite a while... be that as it may it was another delight to see It is such a vital subject and overlooked by such a variety of, even experts. experts. I thank you to help making individuals more mindful of conceivable issues. taiwan itinerary

sitehere / 12.08.2017 07:44

I discovered this is an educational and intriguing post so i suspect as much it is extremely helpful and proficient. I might want to thank you for the endeavors you have made in composing this article. Thorpe Bay estate agency

msphack / 21.08.2017 09:26

I am hoping the same best effort from you in the future as well. In fact your creative writing skills has inspired me.

voyancepartelephonegratuite / 24.08.2017 12:57

I am upbeat to locate your recognized method for composing the post. Presently you make it simple for me to comprehend and execute the idea. Much obliged to you for the post. 

sitehere / 26.08.2017 07:38

While Maple Leaf Properties is no longer interested in purchasing the property, the fate of the golf course is still uncertain. nya casinon 2017

sitehere / 26.08.2017 07:39

However, you might be surprised that the added value of the original packaging (inside box, outside box, paperwork with folder, appraisal from the brand, original receipt) will bump the price upwards. That’s not to say that the market isn’t strong if the piece doesn’t have the box, etc. It’s just nice to know that if you’ve kept all the marketing material together, you’ll be rewarded for your efforts. casino historia

commentpirateruncomptesnapchat / 27.08.2017 11:23

I am doing a report on this subject. Your article is full of really useful information. I will make sure to come back to check out your posts for my next report.

windowcleaning / 28.08.2017 11:17

Your blogs are easily accessible and quite enlightening so keep doing the amazing work guys.

sitehere / 31.08.2017 09:22

informative blog! acupuncture therapy

sitehere / 31.08.2017 09:22

informative blog! planner organizer

cabagerose / 31.08.2017 13:29

The CSOne is web-based maintenance management software designed for maintenance and repair service providers. It is specifically designed to fulfill the requirements for these services and successfully improved productivity of thousands of users around the world

vidmateappfrpc / 04.09.2017 14:56

Your blog have nice information, I got good ideas from this amazing blog.

sitehere / 05.09.2017 08:53

i truly like this article please keep it up. google services

sitehere / 05.09.2017 08:53

Decent to peruse your article! I am anticipating sharing your undertakings and encounters. best gas tankless water heater

sitehere / 05.09.2017 08:53

I am trusting the same best exertion from you later on too. Truth be told your experimental writing aptitudes has enlivened me. PDKS

sitehere / 05.09.2017 08:54

I am glad to locate your recognized method for composing the post. Presently you make it simple for me to comprehend and actualize the idea. Much obliged to you for the post. BEST PARTY HALLS

NonSheddingDogFinder / 09.09.2017 08:47

I definitely enjoying every little bit of it. It is a great website and nice share. I want to thank you. Good job! You guys do a great blog, and have some great contents. Keep up the good work.

sitehere / 09.09.2017 08:50

Fascinating post. I Have Been pondering about this issue, so a debt of gratitude is in order for posting. Really cool post.It 's truly exceptionally pleasant and Useful post.Thanks funny pictures of dogs

tomjee / 18.09.2017 16:19

A very good and informative article indeed . It helps me a lot to enhance my knowledge, I really like the way the writer presented his views. I hope to see more informative and useful articles in future. <a href='http://voyance-retour-amour.com/'>Voyance En Direct</a>

sitehere / 19.09.2017 09:14

Yes i am completely concurred with this article and i simply need say this article is extremely decent and exceptionally useful article.I will make a point to be perusing your blog more. You made a decent point yet I can't resist the urge to ponder, shouldn't something be said about the other side? !!!!!!THANKS!!!!!! How to buy FIFA 18 Coins

MATRIMONIALINVESTIGATIONS / 21.09.2017 20:07

I definitely enjoying every little bit of it. It is a great website and nice share. I want to thank you. Good job! You guys do a great blog, and have some great contents. Keep up the good work

MATRIMONIALINVESTIGATIONS / 21.09.2017 20:07

I definitely enjoying every little bit of it. It is a great website and nice share. I want to thank you. Good job! You guys do a great blog, and have some great contents. Keep up the good work

Telephone / 22.09.2017 13:24

This was nice and impressive post i read it and it was incredible thank you so much for sharing this kind of info with us you are so good and amazing with your work i appreciate that thank you.

mahipk / 24.09.2017 12:26

I am happy to find your distinguished way of writing the post. Now you make it easy for me to understand and implement the concept. Thank you for the post.

LawyerBarangaroo / 26.09.2017 14:50

I real glad to uncover this web internet site on bing, just what I was searching for.

LawyerBarangaroo / 26.09.2017 14:50

I real glad to uncover this web internet site on bing, just what I was searching for.

AngryBirdsMatchTips / 26.09.2017 22:49

Thanks for such a great post and the review, I am totally impressed! Keep stuff like this coming. Angry Birds Match Tips

sitehere / 02.10.2017 07:50

Magnificent delineated data. I thank you about that. Undoubtedly it will be exceptionally helpful for my future ventures. Might want to see some different posts on the same subject! املاک تبریز

nettoyersonelectromenager / 02.10.2017 09:45

Thank you for helping people get the information they need. Great stuff as usual. Keep up the great work!!!

sitehere / 02.10.2017 10:03

I welcomed your work exceptionally thanks roulette articles and tips

sitehere / 02.10.2017 13:03

Pleasant to peruse your article! I am anticipating sharing your enterprises and encounters. bot takipçi satın alma

sitehere / 04.10.2017 09:44

با کاشانه آپارتمان خود را به راحتی بفروشید ، اجاره دهید یا املاک، خانه ،ویلا، مغازه و ... که کاربران دیگر برای اجاره یا فروش وارد کرده اند را به راحتی جستجو کنید و با استفاده از پارامترهای مورد نظر ، ملک مورد نظرخود را به آسانی و سریع تر پیدا کنید. در کاشانه تحولات و اخبار مسکن را دنبال کنید و عقاید و نظرات خود را دربار آنها بیان کن. خرید آپارتمان

sitehere / 05.10.2017 09:17

i am continually searching for some free stuffs over the web. there are likewise a few organizations which gives free specimens. Color prints near me

sitehere / 07.10.2017 11:35

Your web journal furnished us with significant data to work with. Each and every tips of your post are magnificent. Much obliged for sharing. Continue blogging, Our MS Page

affordablejuicer / 08.10.2017 12:34

I appreciate several from the Information which has been composed, and especially the remarks posted I will visit once more. 

3darchitecturalanimationvideoproductioninvietnam / 21.10.2017 09:28

The CSOne is web-based maintenance management software designed for maintenance and repair service providers. It is specifically designed to fulfill the requirements for these services and successfully improved productivity of thousands of users around the world

3darchitecturalanimationvideoproductioninvietnam / 21.10.2017 09:28

The CSOne is web-based maintenance management software designed for maintenance and repair service providers. It is specifically designed to fulfill the requirements for these services and successfully improved productivity of thousands of users around the world

sitehere / 21.10.2017 15:20

I am unquestionably making the most of your site. You unquestionably have some extraordinary knowledge and awesome stories. حلقات مسلسل

sitehere / 23.10.2017 12:18

You're the best to share us about this redesign. Trust you won't get tired on making posts as useful as this. m88 indonesia

msofficeproductkeyssupport / 23.10.2017 13:38

Nice post.

Twój komentarz
FB