wiórki dębowe

Wojciech Gogoliński08.12.2016 10:53

drobne kawałki dębiny dodawane do win leżakujących (czasem także fermentujących) w dużych zbiornikach, by nadać im cechy, jakie uzyskuje wino starzone w beczkach.

Fot. Archiwum Wojciech GogolińskiWiórki najczęściej pochodzą z tych samych zakładów bednarskich, które wytwarzają beczki do wina, i są poddawane tym samym zabiegom technologicznym, np. co do stopnia wypalania. Z czysto naukowego punktu widzenia dodawanie wiórków dębowych niczym nie różni się od użycia samej beczki, pod warunkiem zastosowania kontrolowanej mikrooksydacji, czyli limitowanego dostęp tlenu (jak przez klepki beczek). W praktyce jednak stosowanie wiórków wywołuje skojarzenia z tanimi winami, do których zaczęto je dodawać masowo na początku XXI wieku. Klienci, którym zależało li tylko na dębinowo-maślanych nutach aromatyczno-smakowych w takich winach, są zwykle zadowoleni, zwłaszcza że zabieg ten w sposób zasadniczy obniża ich cenę.

Dziś stosuje się również wiórki aromatyczno-smakowe robione np. z klepek beczek, w których dojrzewały szlachetne wina lub wykwintne alkohole mocne. Są one również przydatne w domowym wyrobie win i nalewek.

Czas Wina nr 82

Komentarze

paytmapp / 28.02.2017 12:46

How to do paytm login in paytm app and website and how to create an account in paytm and use the paytm wallet and Also get free paytm cash.

Twój komentarz
FB