100 lat scheurebe!

100 lat scheurebe

Trudno dziś wyobrazić sobie północno- i środkowoeuropejskie winiarstwo bez tej odmiany. Zwłaszcza, że przeżywa swój wielki renesans. Scheurebe obchodzi w tym roku swoje stulecie.

W roku 1916 Georg Scheu (1879–1949), dyrektor Państwowego Instytutu Hodowli Winorośli w nadreńskim Alzey po latach prób otrzymał krzyżówkę odmian silvanerodmiana białych winogron uprawiana w Niemczech, Austrii i w... i rieslingbiała odmiana winogron uważana za jedną z najlepszych i n..., którą nazwał sämling 88 (sadzonka 88). Nie była to pierwsza próba, by „ujarzmić” słynnego rieslinga, krzyżując go – jak sądzono – z dość pospolitym wówczas silvanerem – całość miała dać szczep o dużej dozie szlachetnych cech pierwszej, ale przyjaźniejszej do uprawy.

Wcześniej próbował tego choćby Hermann Müller dostając w 1882 roku pospolitego, choć niezwykle łatwego w uprawie müller-thurgaua. Dziś ta odmiana, która niewiele ma cech z rieslinga jest „na wylocie”, w dodatku coraz częściej kwestionuje się jej dokładne pochodzenie, czyli to, co tak naprawdę Müller skrzyżował.

Podobnie historię przeżyło scheurebe – ostatnio okazało się, że nie ma w nim za gram silvanera, i w ogóle nie wiadomo, kto był drugim rodzicem – albo rzadka i nieuprawiana już niemiecka krzyżówka z Alzacji bukettraube, bądź też jakaś forma dzikiej winorośli, nad którą badania prowadził profesor Scheu. Nie ma to większego znaczenia – choć to trudne pochodzenie zaważyło na jej losie. Dopiero w 1956 została oficjalnie zarejestrowana w Niemczech, mimo iż cały czas ją uprawiano – w 1945 zaczęto ją oficjalnie nazywać scheurebe (lub scheu), od nazwiska twórcy.

Odmiana jest zaliczana do aromatycznych – charakterystyczne nuty czarnej porzeczki (w białym wine!) i grapefruita sprawiają, że jest dość wyrazista i rozpoznawalna, szczególnie w winach wytrawnych i półwytrawnych. Zaś świetna kwasowość sprawia, iż doskonale dojrzewa i jest królową win słodkich botrytyzowanych – klasy auslese(niem.) zbiór wyselekcjonowanych kiści.Jeden z 6 typów ni... (...) i trockenbeerenauslese. Świetnie sprawdza się też w kupażach. Uprawiana dziś najczęściej w Niemczech i Austrii (tutaj ciągle używa się nazwy sämling 88), ale coraz częściej spotyka się ją w Nowym Świeciepopularne, zbiorcze określenie pozaeuropejskich państw win....

 Wojciech Gogoliński