24 godziny z winami z Bordeaux

Prawdziwy maraton winiarski rozegrał się w Dworze Sieraków.

Na gości degustacji w ciemno z cyklu  „Zostań jurorem” organizowanej już po raz trzeci przez redakcję magazynu „Czas Wina”, czekało ponad 40 win z tego regionu. Szkolenia i degustacje rozpoczęły się o godzinie 18.00 w piątek i zakończyły (z przerwą na krótki sen) w sobotę o tej samej godzinie. Najwięcej radości dały jurorom dwie sesje degustacji w ciemno, podczas których każdej z dwóch komisji udało się ocenić ponad 20 win.

Znalazły się wśród nich perełki wzbudzające wiele emocji, których po prawdzie profesjonalny degustator okazywać nie powinien, ale tym razem przewodniczący komisji Wojciech Gogoliński z magazynu „Czas Wina” i Artur Boruta reprezentujący Klub Domu Wina przymknęli na to oko.

Komisje pracowały naprawdę uczciwie. Za dowód niech poświadczą dwie identyczne oceny (85,77), jakie komisja Wojtka Gogolińskiego wystawiła temu samemu winu, degustowanemu w ciemno dwa razy ale pod innym numerem. Takie bowiem niespodzianki sprawdzające rzetelność sędziów przygotowali organizatorzy. Zgodność średniej oceny komisji zdumiewająca!

Podczas degustacji i master class uczestnicy mieli okazję spróbować win z całego Bordeaux od Haut Médoc, Graves, Margaux po Lalande Pomerol i Saint Emilion Grand Cru(fr.) zbiór, obszar uprawy, parcela, działka.Przeważnie n.... Zestawy z win, które zostały najlepiej ocenione w tej edycji „Zostań jurorem” znajdą się w ofercie klubowej magazynu „Czas Wina” pod koniec roku. Sądząc po notach jurorów, będzie to świetny wybór win.

6 najwyżej ocenionych win panelu:

Château Lyonnat Emotion 2010, AOC Lussac Saint Émilion

Château Saint Christoly 2010, AOC Médoc

Château Les Anguilleys 2011, AOC Médoc

Château La Rose Perruchon 2012, AOC Lussac Saint Émilion

Château Deyrem Valentin 2010, AOC Margaux

Château Vieux Chaigneau 2012, AOC Lalande Pomerol

 

„Zostań jurorem” – degustacja win z Bordeaux odbyła się w Dworze Sieraków 23 i 24 stycznia 2015 roku.