Akcja „Alzacja” Pod Różą

 

Wczoraj w samo południe w przyjemnie chłodnych piwnicach hotelu Pod Różą smakowano przednie alzackie wina białe z wytwórni Albert Mann. Warto było tam zajść.

 

Alfred Mann to wytwórnia rodzinna, choć operuje na 23 hektarach (oczywiście – nie w jednym kawałku), co na ten region jest sporym wyzwaniem dla biznesu prowadzonego przez dwóch braci – Jacky’ego i Maurice’a (obaj o koszykarskim wzroście). Jednak jeszcze większym wyzwaniem dla winiarzy jest to, iż winiarnia od wielu lat pracuje w systemie biodynamicznym, a nie jest to łatwe na północy Europy, choć postępujące ocieplenie klimatu akurat w tem przypadku działa na korzyść właścicieli. Ci zaś ciekawych pomysłów mają pełną głowę, choć za winiarstwo zabrali się późno i nieco z przypadku, wcześniej mieli inne plany na życie, ale ostatecznie wrócili do winiarni ojca, by jako już ósme pokolenie ją prowadzić i znacznie rozbudować.

Fot. Leif Carlsson

Takim pomysłem jest choćby nieprzemyślane pozbywanie się starych krzewów, jeśli tylko takowy da się uratować. Choć w taki sposób, że szczepi się stare drzewo nową łozą, pozostaje więc stare drzewo i korzeń, a roślina jest w jakimś sensie nowa. Przypomnę tylko, iż w czasach, kiedy szkółki winiarskie nie były jeszcze rozpowszechnione na masową skalę, każdy winiarz sam szczepił w swojej zagrodzie winorośle na amerykańskich podkładkach, a czasami działo się to (jak u Mannów) po prostu w polu. Wiem, bo sam miałem okazję to robić, zaś czynność tę nazywano oczkowaniem.

Przechodząc do win – rzecz jasna nie pokazano nam całej oferty, bowiem – jak to z germańskich praktyk wynika – win tam robi się z kilkadziesiąt, więc Pod Różę musiano by je przywieźć na palecie. Smakował mi crémant(fr.) kremowy.Typ wysokiej jakości delikatnych win musując... (...), mimo iż nie był bardzo osobliwy, to jednak te wina z Alzacji są klasą samą w sobie, i ten też był bardzo dobry. Później szły rieslingi, pinot grisodmiana białych winogron należąca do dużej rodziny pinot... i gewürztraminery. Nie pokazano sylvanera, ale nie zdążyłem nawet spytać, czy winiarnia ma w ogóle takie nasadzenie. Było mi trochę szkoda, bo alzackie wina z tej odmiany uważam za bezdyskusyjnie najlepsze na świecie, z tymi niemieckimi czy austriackimi nawet nie warto ich porównywać.

Fot. Wojciech GogolińskiPewien problem miałem w innej kwestii, a właściwie dwóch. Niektóre wina były katastrofalnie słodkiewino o dużej zawartości cukru naturalnego lub dodanego.. (do około 30 g/l), i nie to że były złe, bo kwasowość miały dość wysoką (około 10 g/l). Dla większości Polaków ich konsumpcja byłaby marzeniem i uznaliby je za weltmeisterschafty. Ja też kocham wina słodkie wszelakiej maści, lecz nie takie, które w zasadzie powinny być wytrawneokreślenie wina, w którym, teoretycznie, cały cukier na d.... Jacky (bo to on prezentował swoje wina) wyjaśnił mi, iż po części wynika z ciepłych roczników, zaś z drugiej – z biodynamicznej filozofii. Fermentacja staje sama, a Mannowie nie chcą sztucznie podnosić temperatury lub dodawać nieswoich drożdży. No, ale przede wszystkim nie chcą, by winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) wyfermentowało im do 16 i więcej procent alkoholu. Słusznie – to dopiero byłaby prawdziwa katastrofa.

Ten drugi problem koncentrował się na zamknięciach butelek – te zamykane tradycyjnym korkiem były zdecydowanie lepsze, naturalnie dojrzalsze od tych spod metalowej zakrętki, które nawet długo mieszane nie mogły się otworzyć. I znów – jestem zagorzałym zwolennikiem „kapsli”, ale wymaga to sporej sztuki. Albo zamyka się nimi wina gotowe do konsumpcji, a na kontretykiecie pisze „best before” – jak Australijczycy. Bądź też między kapslem a szyjką zostawia się niewidzialny dla oka „nano-lufcik”, by wini mogło oddychać i dojrzewać. Piłem takie i dziesięcioletnie, więc zbadałem problem dogłębnie.

To może tyle ogólnych uwag, a poniżej kilka moich subiektywnych ocen. Dodam jeszcze, że degustację przygotowała Bożena Dragosz, więc wszystko śmigało jak należy, a i stała ekipa Pod Różą działała nienagannie.

Wojciech Gogoliński

93 Gewürztraminerodmiana białych winogron uprawianych głównie w północne... Grand Cru(fr.) zbiór, obszar uprawy, parcela, działka.Przeważnie n... Furstentum 2013
92 Rieslingbiała odmiana winogron uważana za jedną z najlepszych i n... Grand Cru Furstentum 2013
91,5 Pinot Gris Grand Cru Hengst 2013
90 Gewürztraminer 2016
89 Pinot Gris Cuvée(fr.) zawartość kadzi, zestaw wina, wino kupażowane.Termi... (...) Albert 2016
88,5 Riesling Cuvée Albert 2016
88 Riesling Grand Cru Furstentum 2016
88 Riesling Alsace-Rosenberg 2015
87,5 Crémant d’Alsace Brut(fr.) bardzo wytrawne.Określenie stosowane wyłącznie do w... (...), NV