Akcja kulinarna „Z kuchni królowej Bony”

Od 9 do 18 czerwca, w dziesięciu krakowskich restauracjach, będzie można spróbować dań inspirowanych kuchnią czasów królowej Bony.

Akcja „Z kuchni królowej Bony” zapowiada renesansowy Jarmark Świętojański, który odbędzie się na Bulwarze Czerwieńskim pod Wawelem.

Szefowie kuchni w Albertina Restaurant & Wine, Restauracja Biała Róża, Bistro 11, Filipa 18, Gościnna Chata, Restauracja STóŁ, Twój Kucharz, Wesele, Wierzynek i Winestone nie poskąpią drogocennego szafranu, korzeni oraz sprowadzanych kiedyś ze słonecznej Italii produktów.
W specjalnym menu – każda z restauracji przygotowała własne – znalazły się m.in. kapłon ze szparagami i kaszą królewską, perlica z dżemem z pomidorów i cebuli, szparagami i kaszą jaglaną, ossobuco z rogacza pieczone w sosie czosnkowo-jałowcowym na runie leśnym, czy pieczony udziec z indyka z kasztanami z szafranem, migdałami i koprem włoskim w cytrusach oraz sosem miodowym.

Lista menu

– Szukając inspiracji przeglądaliśmy renesansowe herbarze, zaglądaliśmy na talerze profesorów Akademii Krakowskiej podczas obiadu wydanego w 1568 r. w Collegium Maius i wczytywaliśmy się m.in. w Żywot człowieka poczciwego Mikołaja Reja – wyjaśnia Magda Wójcik, koordynatorka akcji. Każdy z szefów kuchni, którzy biorą udział w akcji „Z kuchni królowej Bony” przełożył te inspiracje na współczesny kulinarny język. Żeby spróbować dań wystarczy pójść do jednej z restauracji i zamiast po codzienne menu, sięgnąć po specjalnie przygotowaną na tę okazję kartę.

 Jarmark Świętojański, fot.  fot. R. Słuszniak spheresis.com dla KBF

– Kulinarne dziedzictwo Polski jest bardzo bogatebogate – termin degustacyjny na określenie wina, w który... (...). Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak różnorodna była dworska kuchnia w XVI wieku i jak różniła się od tego, co jadały niższe warstwy społeczne. Postaramy się to pokazać podczas Jarmarku Świętojańskiego – mówi Robert Rozciecha, zastępca dyrektora Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Akcja „Z kuchni królowej Bony” zapowiada renesansowy Jarmark Świętojański, który odbędzie się na Bulwarze Czerwieńskim pod Wawelem. Ósma już edycja Jarmarku Świętojańskiego rozpocznie się 16 czerwca i potrwa do 18 czerwca.
Bohaterką pierwszego dnia będzie Anna Jagiellonka przygotowująca się do balu wydawanego dla niej w ogrodach zwierzynieckich przez Henryka Walezego. Motywem przewodnim będą warsztaty tańca, pokazy mody urozmaicane scenkami komedii dell’arte. Wieczorem pod Wawel przypłynie na barce fundacji Horyzont Zdarzeń – Henryk Walezy, którego powita na nabrzeżu cały dwór.

W drugim dniu świętować będziemy imieniny królów Zygmuntów: Starego i Augusta – dziewięcioletniego, jeszcze przed koronacją. Z tej okazji zaplanowano rozmaite pokazy, a Orszak Wszystkich Bractw przejdzie przez Rynek Główny i będzie zachęcać mieszkańców miasta i turystów do wspólnej zabawy na Bulwarze Czerwieńskim.

Jarmark Świętojański, fot.  fot. R. Słuszniak spheresis.com dla KBF

W niedzielę 18 czerwca na Jarmark przybędzie, konno w asyście husarii, król Stefan Batory. Spotka się tu z żoną Anną Jagiellonką i wspólnie z wszystkimi bractwami będą świętować szczęśliwy powrót króla z wojny z Moskwą w Inflantach.

Pełen program

Rekonstrukcją kulinarną podczas Jarmarku Świętojańskiego zajmować się będą m.in. Małgorzata Krasna-Korycińska, historyczka kulinariów, archeolożka i muzealniczka, czy Hanna i Paweł Lisowie, którzy odtwarzają receptury z czasów dawnych Słowian i podadzą potrawy na bazie soczewicy i kasz, a także pokażą, jak w dawnych czasach konserwowano żywność, a Anna Rumińska („Chwastożercy”) opowie o zastosowaniach dzikich roślin kuchni i ziołolecznictwie.