Aromatyczne menu na wiosnę

Autorka kulinarnego bloga Trochę inna cukiernia wydała ostatnio fantastyczną książkę pt. Jadalne kwiaty. To zarazem przewodnik botaniczny po ponad 130 gatunkach roślin o jadalnych kwiatach i książka kucharska. Pozycja niezwykle ciekawa i odkrywająca przed nami sporo nowych doznań smakowych.

Sięgając po nią nie tylko odkryjemy pyszne kombinacje, ale i znajdziemy wiele informacji na temat bezpieczeństwa jedzenia kwiatów, ich zbioru, przechowywania, przygotowania i zastosowania w kuchni. Dzięki krótkiej lecz treściwej notce charakteryzującej daną roślinę i bardzo dobrze zrobionemu zdjęciu unikniemy ewentualnej pomyłki przy kuchennym stole. Choć nie zwracamy na to uwagi kwiaty są obecne w naszej kulturze kulinarnej od zawsze. Do tej pory bardziej jednak leczniczo.

Dzięki lekturze Jadalnych kwiatów ich wykorzystanie w domowej kuchni może stać się częstsze, a wiele ze znanych kwiatów przestanie być tylko dekoracją, lecz  stanie się przyprawą lub jednym z głównych składników dania.

Mnie urzekły zabawne lizaki z aksamitką, lemoniada bławatkowa, sól z nasionami pokrzywy czy ciasteczka na poprawę humoru. Trudno zamknąć książkę bez chęci domowych eksperymentów widząc fotografie prostej w przygotowanie herbatki z kwitnących patyków, koniczynowego risotto, czy wina tymiankowego.  Przede mną jeszcze wiele kwietnych posiłków, a przed Tobą?

Jadalne kwiaty. 178 przepisów na dania z kwiatów

Małgorzata Kalemba-Drożdż

Wydawnictwo Pascal

Cena: 44,90 zł