Australia w Warszawie

Emigranci z Wielkiej Brytanii, którzy w 1788 roku posadzili w okolicach Sydney pierwsze krzewy winorośli, byliby bez wątpienia dumni z pozycji, jaką mają aktualnie na światowych rynkach wina australijskie.

Angielski pragmatyzm, perfekcyjnie łączący najlepsze tradycje winiarskie Starego i Nowego Światapopularne, zbiorcze określenie pozaeuropejskich państw win... i towarzyszący od przeszło 200 lat australijskim producentom, daje dziś znakomite efekty w postaci imponującej liczby bardzo dobrych jakościowo win. Obecnie aż w 65 niezwykle różnorodnych pod względem geologicznym i klimatycznym rejonach winiarskich Australii produkowanych jest 4 procent światowych win. Wśród najczęściej uprawianych winorośli królują odmiany międzynarodowe – białe chardonnayfrancuska odmian białych winogron, jedna z najbardziej rozp... oraz czerwony shirazfrancuska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie ... i cabernet sauvignonfrancuska, klasyczna, najbardziej rozpowszechniona i po....

Mały, lecz przekrojowy wycinek tego, czym jest współczesne australijskie winiarstwo mieliśmy okazję poznać podczas znakomicie przygotowanej przez zespół Wine Australia (na zdjęciu: Hannah Silvermann z WINE AUSTRALIA) prezentacji ponad 200 win. Na spotkaniu zorganizowanym 15 maja w Pałacu Konstantego Zamoyskiego (Endorfina Foksal) w Warszawie znalazły się wina 34 producentów pochodzących z 65 regionów winiarskich tego kraju, prezentowane przez 19 wystawców.

Niewątpliwym wydarzeniem dnia była degustacja 12 wyjątkowych win australijskich komentowana przez dziennikarza winiarskiego Andrzeja Daszkiewicza. Jak sam podkreśla, organizatorzy przedstawili mu niezwykle interesującą listę win, po części ekskluzywnych, bo pochodzących z najlepszych londyńskich składów, z której miał przyjemność dobrać jego zdaniem te najbardziej interesujące. Kierował się w swym wyborze nie tyle chęcią prezentacji australijskiej klasyki z shirazem na czele, co ambitnym zamiarem zaprezentowania win z bardziej otwartych na eksperymenty nowych nurtów winiarskiej Australii.

W popołudniowej, otwartej degustacji win australijskich wzięli udział zarówno producenci dotychczas nieobecni ze swymi winami w Polsce, jak i posiadający już swych importerów. Niewątpliwym ulubieńcem gości była wytwórnia Gatt, dotychczas nie dystrybuująca swych win w Polsce i produkująca poza Sparkling Shiraz również kilka jego klasycznych wersji oraz równie dobrego rieslinga, viogniera, grenacheGrenache, zwany także garnachą, jest hiszpańsko-francusk... i cabernet sauvignon. W ramach degustacji otwartej wielką popularnością cieszyły się również cztery stoły tematyczne prezentujące najczęściej występujące w Australii szczepy winiarskie.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Maciejewska Serra