Barwa, faktura, struktura

Obserwując Piotra Pabisiaka podczas przygotowań potraw do działu „Dwaj kucharze”, który do niedawna istniał na łamach naszego magazynu, za każdym razem zżerała mnie ciekawość, w jaki sposób wykonuje elementy dekoracji.

Oczywiście wystarczyło zapytać, jak to robi. Jednak wiedząc, że obcuję z wielkim kulinarnym światem, zawsze brakowało mi odwagi.

Na szczęście otrzymałam książkę Sekrety dekorowania potraw Cary Hobday i Jo Denbury’ego. Znalazłam w niej zbiór wielu pomysłów na zmyślne podanie przygotowywanego menu. Książka oprócz dużej ilości sekretów stylizacji zawiera podpowiedzi, jak odpowiednio dobrać narzędzia pracy, przygotować stół i kiedy przyrządzić poszczególne elementy dekoracji. Techniki prezentacji zostały ułożone przejrzyście według grup składników, co ułatwia wybór stylizacji. Każda instrukcja zawiera zdjęcia kolejnych etapów pracy wraz z czytelnym opisem, oznaczonym poziomem trudności i czasem przygotowania.

W książce znalazłam cenne wskazówki dotyczące prezentacji dań, harmonogram przydatny w planowaniu i przygotowywaniu menu, sposób wykorzystania wielu jadalnych kwiatów i liści oraz praktyczną tabelę miar i wag. Sekrety dekorowania potraw to świetna pozycja, która odkrywa sekrety mistrzów kuchni, zwracając uwagę na barwę, fakturę i strukturę dania.

Sekrety dekorowania potraw. Profesjonalne techniki stylizacji
Cara Hobday i Jo Denbury
Wydawnictwo MUZA SA
Warszawa 2011
Cena: 49,99 zł

Anna Miodońska