Będzie nowy rocznik porto

Od miesiąca wytwórcy prześcigają się w deklaracjach o wyrobie porto z rocznika 2016. Winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) będzie świetne, ale będzie go mało.

Rocznikowe porto to najszlachetniejsze wino produkowane w tej słynnej, słodkiej apelacji, a przy okazji jedno z najlepszych czerwonych wzmacnianych win słodkich na świecie, o które zwykle biją się koneserzy i to tylko ci z grubszymi portfelami. Jednak jego produkcja – w przeciwieństwie do innych kategorii porto – nie jest ściśle weryfikowana przez władze apelacyjne, czyli IVDP – Instituto dos Vinhos do Douro e Porto, co wynika z charakteru tego wina. Wytwórnie mają wolną rękę w podjęciu decyzji, czy w danym roczniku zadeklarują, iż wyprodukują rocznikowe porto, i same też ponoszą konsekwencje takowej decyzji. Te zaś są wyłącznie prestiżowe, ale mogą zaważyć na wizerunku firmy. Jeśli bowiem dana winiarnia złoży taką deklarację, a inne się od nie powstrzymają, świadczy to błędnej decyzji i wiele mówi o ekipie w niej pracującej. Stąd wytwórnie zwlekają z decyzją niemal do ostatniej chwili, podpatrując chytrze, co uczynią inni producenci, a to często opiera się na plotkach, drobnych przeszpiegach i wypuszczaniu „balonów próbnych” o swych zamiarach oraz obserwowaniu reakcji wpływowych decydentów u konkurencji. Całość przypomina nieco bordoskie degustacje en primeur(fr.) system sprzedaży stosowany głównie w Bordeaux i pra... (...), gdzie z na podstawie ocen młodego wina przewiduje się jego dojrzałą wersję po latach dojrzewania.

Fot. Wojciech Gogoliński

Jednak okres na ostateczną decyzję wytwórców regionie Douro nie jest bezterminowy. Producenci mają na nią z grubsza nieco ponad półtora roku – ostateczny wyrok musi zapaść między styczniem a lipcem drugiego roku po zbiorach, a więc dla rocznika 2016 wytwórcy mają jeszcze trzy miesiące czasu.

Ale wyjątkowo dla tego rocznika producenci nie zwlekali aż tak długo. Zbiory 2016 były niezbyt obfite, ale zebrane owoce cechowały się wyjątkową jakością, harmonią składników oraz były nad wyraz zdrowe. Deklaracje rocznikowego porto posypały się więc jak z rękawa. Grupa Fladgate, właściciel czterech słynnych wytwórni: Taylor’s, Croft, Fonseca i Krohn złożyła deklarację w kwietniu. Podobnie postąpiły wytwórnie Sandeman, Offley, Cockburn’s, Dow’s, Graham’s i Warre’s, oraz Quinta do Noval.

Fot. Fonseca

W tej chwili wszystkie wytwórnie zabierają się z wolna za butelkowanie win, które zwykle dojrzewa w beczkach około dwóch lat, i pod koniec roku rozpoczną sprzedaż. Jednak prawdziwą znakomitość wina poznamy dopiero za kilkanaście lat – cała wielkość rocznikowego porto zasadza się bowiem na jego długim okresie dojrzewania w butelkach niemal bez dostępu powietrza.

Wojciech Gogoliński