Biała miseczka

Śniadanlove to zbiór ponad 300 przepisów na ciekawe i niebanalne, a przede wszystkim różnorodne propozycje śniadań. Nie znajdziemy tu zawiłych receptur, lecz krótką listę składników z których autor wyczarowuje pyszny, kilkuwarstwowy poranny posiłek.

Bo warstwy David Bez traktuje bardzo poważnie. Porcja owoców i/lub warzyw, zboża, proteiny, posypki i coś płynnego (dressing) to gwarancja, że dostarczymy naszemu organizmowi moc energii na cały aktywny dzień. Co ze sobą łączyć, jak komponować i w jakich proporcjach autor objaśnia w rozdziale „Anatomia śniadania”. Dla osób, które dotąd na śniadanie zjadały płatki owsiane z mlekiem czy kanapkę z wędliną, lektura tej części będzie niemałym zaskoczeniem. Również osoby, które pragną szybko, ale i zdrowo zjeść pożywne śniadanie nieco się zdziwią. Śmietanka z orzechów nerkowca, puree bananowo-cytrynowe czy domowa granola to tylko wstęp do prawdziwej rewolucji… w naszych portfelach.

Książka podzielona jest na strefę słodką i słoną: w pierwszej dominują owoce i orzechy, w drugiej królują warzywa z wytrawnymi dodatkami. Na pierwszy rzut wydaje się, że przepisy są proste i szybkie do zrobienia. Niestety wiele z nich bazuje na produktach drogich i często niedostępnych, od tak!, od ręki. Kasza quinoa, jagody goji, nasiona chia, mleko kokosowe, orzeszki pinii, pyłek pszczeli, mleko migdałowe, ser halloumi, nasiona konopii, miechunka to składniki do kupienia jedynie w sklepach ze zdrową żywnością, dużych marketach  lub na bardzo dobrze zaopatrzonym targu. Młody Włoch sięga też po egzotyczne owoce (granat, marakuja, owoce kaki, figi) lub takie, którym trzeba poświęcić nieco czasu na obróbkę (drylowane wiśnie, morele bez skórki, melon i arbuz bez pestek). Sprawia to, że część przepisów bardziej nadaje się na podwieczorek dla wybrednych gości niż na szybkie śniadanie dla każdego.

Śniadanlove spodoba się osobom wykonującym wolny zawód, nie mającym dzieci skaczących dookoła i domagających się śniadanka oraz tym, którzy bardzo, ale to bardzo dbają o figurę. Sporo inspiracji znajdą wegetarianie, weganie i witarianie.

Prezentacja kolorowej zawartości w białych miseczkach kusi i aż chce się sięgnąć po widelec, by rozpocząć dzień od wartościowego śniadania.

Śniadanlove. Zdrowe śniadania na każdy dzień roku

David Bez

Grupa Wydawnicza Foksal

Cena: 49,90 złotych