Biblia i butelki

Biblia i butelki

 

Sądziliście, drodzy wielbiciele wina, że na świecie istnieje tylko jedna, jedyna butelkatyp butelek o różnym kształcie, pojemności i kolorze, pr..., zwana po prostu „butelką do wina”? Tkwiliście w wielkim błędzie. Nie mamy bowiem jednej li tylko flaszki o objętości 0,75 l, jeno całą armię butelek, i to o nazwach wielce godnych.

 

I tak Jeroboambutelka (głównie) szampańska równa czterem standardowym ... (...) (żyjący w X w. p.Ch.), król Izraela, który wprowadził kult bożków i nakazał wykonanie dwóch złotych cielców, firmuje swym imieniem 3-litrową butlę (równowartość 4 zwykłych). Rehoboam zaś, syn króla Salomona i wnuk Dawida, który przeszedł do historii jako surowy władca uciskający swój lud wysokimi podatkami, dał swe imię butelce o objętości 4,5 litra (6 flaszek zwykłych).
Kolejny święty starzec opisany w Księdze Rodzaju (rozdział V) to Matuzalem, który miał jakoby żyć 969 lat. Byłby więc najstarszym człowiekiem w historii świata. Sceptycznie nastawieni historycy utrzymują jednak, że nie chodzi o lata, lecz miesiące. Oznacza to, że Matuzalem dożył godnego szacunku wieku 78 lat. A to z kolei znaczyłoby, że spłodził swego syna, gdy miał 15 lat (co oczywiście jest możliwe). Butelka o nazwie matuzalem ma objętość 8 zwykłych butelek, czyli 6 litrów.
Kolejna butla, zawierająca aż 9 litrów (12 typowych butelek), to salamanzar. Jej patron, król Asyrii w latach 858–825 p.Ch., pustoszył aramejskie państewka i zginął w niewyjaśnionych okolicznościach.
Osobom o większej osobistej pojemności polecam zaś baltazara, butelkę 12-litrową (16 butelek zwykłych). Oczywiście chodzi o Baltazara od uczty, podczas której lał winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) do świątynnych kielichów i częstował nim babilońskich dostojników i ich nałożnice. Wobec tego bezeceństwa Bóg nie pozostał obojętny: na ścianie ukazała się dłoń pisząca mane, tekel, fares – policzone (dni panowania), zważone (życie), rozdzielone (królestwo). Potem wiadomo, co się stało: Babilon upadł.
Butelka jeszcze większa to nabuchodonozor: 15 litrów, czyli 20 butelek zwykłych. W sumie Nabuchodonozorów było czterech, sądzi się jednak, że chodzi o tego oznaczonego numerem 2, który był królem Babilonu i podbił w czasie swego panowania (604–562 p.Ch.) Syrię, Palestynę oraz część Fenicji. Zasłynął także tym, że pod koniec życia popadł w obłęd: wydawało mu się, że jest świnią.
Słynny jest również następny król – głównie ze swej mądrości. Salomonowa butelka ma 18 litrów, co stanowi równowartość 24 butelek zwykłych. Król Salomon uznawany jest za autora Księgi Koheleta, Pieśni nad Pieśniami oraz Księgi Przysłów. Kabaliści twierdzą, że przyłożył rękę także do ksiąg zawierających wiedzę tajemną. Miał między innymi podać szczegółową charakterystykę 72 demonów, które pewnego dnia zamknął w mosiężnym naczyniu. Dobrze, że nie w butelce…
Kolejna flacha starotestamentowa to melchizedek. Święty kapłan, który nosił to imię, to bardzo tajemnicza postać biblijna. Ponoć nie miał matki ani ojca i był wieczny. Składowa część monstrancji również nazywa się Melchizedek, a butla o tej nazwie mieści 30 litrów, czyli 40 butelek zwykłych. Jakiś czas temu wyprodukowano 10 melchizedeków wypełnionych szampanem. Jeden kosztował – bagatela! – 2925 euro.
To wszystko, jeśli chodzi o biblijnych patronów butelek. Istnieją oczywiście nazwy flaszek niezwiązane z Biblią. To np. magnumbutelka wina o pojemności równej dwóm standardowym butelk... (...) (1,5 litra, czyli 2 zwykłe flaszeczki), Marie-Jeanne (2,25 l – 3 butelkityp butelek o różnym kształcie, pojemności i kolorze, pr...), suweren (26,25 l – 35 butelek), prymas (27 l – 36 butelek). Ich historie są ciekawe, ale chyba bardziej intrygujące jest to, co zawierają! Nieważne, co na zewnątrz i jakie są tego gabaryty. Ważne, co w środku!

W Starym Testamencie wino występuje zaledwie 141 razy. A jednak to właśnie starotestamentowi brodacze stali się patronami flaszek.

I tak Jeroboam (żyjący w X w. p.Ch.), król Izraela, który wprowadził kult bożków i nakazał wykonanie dwóch złotych cielców, firmuje swym imieniem 3-litrową butlę (równowartość 4 zwykłych). Rehoboam zaś, syn króla Salomona i wnuk Dawida, który przeszedł do historii jako surowy władca uciskający swój lud wysokimi podatkami, dał swe imię butelce o objętości 4,5 litra (6 flaszek zwykłych). Kolejny święty starzec opisany wrys. C. Gajda Księdze Rodzaju (rozdział V) to Matuzalem, który miał jakoby żyć 969 lat. Byłby więc najstarszym człowiekiem w historii świata. Sceptycznie nastawieni historycy utrzymują jednak, że nie chodzi o lata, lecz miesiące. Oznacza to, że Matuzalem dożył godnego szacunku wieku 78 lat. A to z kolei znaczyłoby, że spłodził swego syna, gdy miał 15 lat (co oczywiście jest możliwe). Butelka o nazwie matuzalem ma objętość 8 zwykłych butelek, czyli 6 litrów.

Kolejna butla, zawierająca aż 9 litrów (12 typowych butelek), to salamanzar. Jej patron, król Asyrii w latach 858–825 p.Ch., pustoszył aramejskie państewka i zginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Osobom o większej osobistej pojemności polecam zaś baltazara, butelkę 12-litrową (16 butelek zwykłych). Oczywiście chodzi o Baltazara od uczty, podczas której lał wino do świątynnych kielichów i częstował nim babilońskich dostojników i ich nałożnice. Wobec tego bezeceństwa Bóg nie pozostał obojętny: na ścianie ukazała się dłoń pisząca mane, tekel, fares – policzone (dni panowania), zważone (życie), rozdzielone (królestwo). Potem wiadomo, co się stało: Babilon upadł. Butelka jeszcze większa to nabuchodonozor: 15 litrów, czyli 20 butelek zwykłych. W sumie Nabuchodonozorów było czterech, sądzi się jednak, że chodzi o tego oznaczonego numerem 2, który był królem Babilonu i podbił w czasie swego panowania (604–562 p.Ch.) Syrię, Palestynę oraz część Fenicji. Zasłynął także tym, że pod koniec życia popadł w obłęd: wydawało mu się, że jest świnią.

Słynny jest również następny król – głównie ze swej mądrości. Salomonowa butelka ma 18 litrów, co stanowi równowartość 24 butelek zwykłych. Król Salomon uznawany jest za autora Księgi Koheleta, Pieśni nad Pieśniami rys. C. Gajdaoraz Księgi Przysłów. Kabaliści twierdzą, że przyłożył rękę także do ksiąg zawierających wiedzę tajemną. Miał między innymi podać szczegółową charakterystykę 72 demonów, które pewnego dnia zamknął w mosiężnym naczyniu. Dobrze, że nie w butelce…

Kolejna flacha starotestamentowa to melchizedek. Święty kapłan, który nosił to imię, to bardzo tajemnicza postać biblijna. Ponoć nie miał matki ani ojca i był wieczny. Składowa część monstrancji również nazywa się Melchizedek, a butla o tej nazwie mieści 30 litrów, czyli 40 butelek zwykłych. Jakiś czas temu wyprodukowano 10 melchizedeków wypełnionych szampanem. Jeden kosztował – bagatela! – 2925 euro. To wszystko, jeśli chodzi o biblijnych patronów butelek. Istnieją oczywiście nazwy flaszek niezwiązane z Biblią. To np. magnum (1,5 litra, czyli 2 zwykłe flaszeczki), Marie-Jeanne (2,25 l – 3 butelki), suweren (26,25 l – 35 butelek), prymas (27 l – 36 butelek). Ich historie są ciekawe, ale chyba bardziej intrygujące jest to, co zawierają! Nieważne, co na zewnątrz i jakie są tego gabaryty. Ważne, co w środku!