Bitwa o chablis

Winnica w Chablis
Winnica w Chablis | fot. Khun Ta

Niewiele brakowało, by jedna z najważniejszych części Burgundii – rejon ChablisBiałe wino francuskie AOC z Burgundii, produkowane wyłącz... (...) z niewielkimi małymi apelacjami z sąsiedztwa – znalazł się poza granicami regionu. Mimo iż tamtejsze winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) jest symbolem Burgundii, władze w Paryżu uznały, że z uwagi na odległość od reszty ośrodków winiarskich regionu, przejrzyściej będzie stworzyć dla chablis region osobny…

Jedno z najsłynniejszych win białych świata – chablis – to wizerunkowo i jakościowo symbol Burgundii. Od zawsze było białe i od zarania wytwarzane z odmiany chardonnayfrancuska odmian białych winogron, jedna z najbardziej rozp... – to jeden z wzorców z Sèvres dla tego szczepu, szczególnie w zimnoklimatycznym, najlepszym wydaniu. Przed plagą filokserygatunek mszycy, niezwykle groźny szkodnik winorośli.Atak m..., winogrady regionu stanowiły jedną całość, teraz rejon Chablis dzieli ponad sto kilometrów od Dijon (najbardziej na północ wysuniętych obszarów reszty regionu winiarskiego, zob. mapę niżej). Co nie zmienia faktu, że w oczywisty sposób Chablis – choć od północy niemal graniczy z Szampanią – pozostaje jego częścią,. Zarówno dla Francuzów, jak i jego miłośników na całym świecie.

Okręgi winiarskie Burgundii
Okręgi winiarskie Burgundii

Dziś nawet nikt dokładnie nie wie, kto stał za pierwotnym pomysłem. Jednak w fazie projektowej wsparło go INAO, rządowa agencja zarządzająca apelacjami we Francji. Jej szef, Christian Paly, oświadczył jednak rejtanowsko, że nie będzie tym, który wyprowadzi Chablis z Burgundii. Ale nie stało się to mimowolnie – wcześniej 450 producentów chablis zebrało się w proteście przed jego biurem w Paryżu. W Burgundii zebrano sześć tysięcy podpisów pod protestem, a oponentów mocno wsparła Rada Winiarska całego regionu.

INAO od lat nie była zadowolona, że wytwórcy z Chablis rzadko identyfikują się z pozostałą częścią regionu, czują swoją odrębność, a na butelkach rzadko, a właściwie wcale nie pojawia się określenie „Bourgogne”. Nie dodano tylko, po co miałoby się pojawiać, skoro i tak każdy kojarzy to wino z Burgundią, a w dodatku nie ma takiego prawnego wymogu. Nikt nie ma wątpliwości, że chablis różni się od innych burgundzkich win, ale większość z nich w tym regionie różni się między sobą, stąd skomplikowany podział na parcele premieresgrandes crus(fr.) zbiór, obszar uprawy, parcela, działka.Przeważnie n.... Poza tym wiele regionów i apelacji jest znacznie bardziej zróżnicowanych, są takie gdzie wytwarza się obok siebie całą gamę win wytrawnych, jak i musujących czy słodkich. I nikomu to nie przeszkadza.

Odłącznie od Burgundii stanowiłoby dla producentów z Chablis także spory problem finansowy – utraciliby prawo do apelacji regionalnych, jak choćby bourgogne (bourgogne chardonnay), a do tego sektora trafia pewna część słabszych win lub takich z gorszych roczników.

Cały konflikt podsyca fakt, iż wytwórcy z Beaujolais, którzy kiedyś się odłączyli i stworzyli osobny region winiarski, teraz chcieliby wrócić do Burgundii…

Gdzież są zatem granice tego regionu?

Źródła: decanter.com, winespectator.com