Bordeaux

Wina powstające w regionie Bordeaux są powszechnie uznawane za najlepsze na świecie, choć niektórzy przyznają pierwszeństwo winom burgundzkim. Bordeaux jest także największym regionem winiarskim świata pod względem produkcji win najwyższej jakości.

W regionie bordoskim nie wolno produkować innych win niż klasy AOC. Wina, które nie spełniają wymogów apelacji (rocznie około 3 proc. win; w roku 1961 było ich jeszcze 34%), są klasyfikowane jako vin de table, z tym że producenci tych win nie mogą podawać na etykiecie adresu swojej firmy z nazwą Bordeaux.
Winnice Bordeaux obejmują około 2 proc. powierzchni winnic świata, ale produkowane tam wina zajmują około 4 proc. światowego eksportu i 10 proc. jego wartości.
Ciekawe jest też, jak zmieniała się struktura upraw w Bordeaux. Jeszcze około 200 lat temu wina czerwone stanowiły zaledwie mniej niż 10 proc. produkcji regionu.
Zwyczajowo i potocznie region dzieli się nieoficjalnie na dwa obszary – lewy brzeg, gdzie wyrabia się wina z przewagą odmiany cabernet sauvignonfrancuska, klasyczna, najbardziej rozpowszechniona i popular... (...), i prawy brzeg, gdzie dominuje merlotjedna z bardziej rozpowszechnionych i popularnych czerwonych... (...). Osobną sprawą są też wina z okręgu Sauternes.

Fot. W. GiebutaNad Żyrondą

Nazwa „Médoc” oznacza kraj środka – obszar położony pomiędzy Żyrondą a Oceanem Atlantyckim. Okręg jest najbardziej znanym i prestiżowym rejonem produkcji win czerwonych na świecie, miejscem, gdzie otrzymuje się najwięcej najdroższych win charakteryzujących się ekstraktywnością, harmonią, delikatnością, wspaniałym, złożonym bukietem i niezwykłą długowiecznością.
Geograficznie sam okręg wygląda nieciekawie – to dość równinny, monotonny pod względem krajobrazowym nadrzeczny pas ziemi położony pomiędzy nadbrzeżnymi moczarami (zwanymi palus) i wielkim lasem sosnowym pokrywającym całą południowo-zachodnią część okręgu, między winnicami i morzem. Obszar ten tylko gdzieniegdzie poprzecinany jest zaroślami, pastwiskami, polderami i plażami.
Médoc to obszar stosunkowo nowy, jeśli chodzi o uprawę winorośli, długo pozostający w cieniu położonego bardziej na południe Graves. Przez wieki, dopóki w XVII wieku Holendrzy nie wymyślili i nie zainstalowali nowoczesnego systemu odprowadzania wody morskiej, obszar ten – z uwagi na zasolenie – służył raczej jako tereny pastwiskowe. Holenderskie pomysły technologiczne umożliwiły wyrób wina na skalę masową.
Tak narodził się m.in. claret, lekkie winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) czerwone – wino dziś już zapomniane, które zaczęło konkurować i wygrywać – zwłaszcza na rynku brytyjskim – z winami z południa Bordeaux, jak również z wyrobami portugalskimi czy hiszpańskimi. W połowie XIX wieku wina z Médoc przeżywały okres największej prosperity, porównywalny dopiero z okresem, jaki nastąpił w latach osiemdziesiątych XX wieku.
Na powodzenie tutejszych win wielki wpływ ma niezwykle łagodny klimat znajdujący się pod wpływem dwóch dużych zbiorników oraz lasu sosnowego stabilizującego warunki meteorologiczne, chroniącego przed silnymi wiatrami od strony morza oraz nagłymi załamaniami pogody. Sprawia to, że w zasadzie tylko na tym obszarze warunki klimatyczne pozwalają na niemal coroczne właściwe dojrzewanie odmiany caberneta sauvignon.
Wadą Médoc jest duża wilgotność – powoduje to ciągłe zagrożenie pleśnią, co czyni coroczne opryski naturalną operacją na tym obszarze.
Fot. W. GiebutaZbiory winogron rozpoczynają się – zależnie od warunków klimatycznych w danym roku – około drugiego tygodnia września i trwają do końca października. Winifikacjatermin używany na określenie wszystkich etapów produkcji ... (...) poszczególnych odmian winogron przebiega osobno. Po 8-20-dniowej fermentacji miazgi (sama fermentacja alkoholowareakcja biochemiczna polegająca na rozkładzie cukrów pros... (...) trwa przeciętnie 5-10 dni, po czym następuje dalsza 7-8-dniowa maceracjaekstrakcja na zimno substancji smakowych, aromatycznych, gar... (...) miazgi) wina przechodzą fermentację jabłkowo-mlekową, a następnie są zestawiane (mieszane) i leżakują przeciętnie 18-30 miesięcy w dębowych beczkach o pojemności 225-228 l. W tym czasie wina są wielokrotnie obciągane i ostatecznie klarowane białkiem kurzym, a następnie butelkowane.

Więcej o Bordeaux na:

Grand cru classé

Wiano Anglików

Jest też słodycz

„En primeur” – opcja na wino

Saga rodu Lurtonów

Próbowanie od dziecka

Niesamowite Château Bouscaut

Bordeaux za stołem