Bracia mniejsi

Rodzina Wente, w przeciwieństwie do wielu innych, zawsze wytwarzała wina wyłącznie z własnych owoców. Często swoje nadwyżki sprzedawała innym. Jednak strategia tak dużej firmy wymaga, by czasem sięgnąć do zasobów i doświadczeń innych winiarzy.

Tak robi Wente od lat. Czasami kupuje wystawione na sprzedaż winiarnie, by uzupełnić swoje portfolio o wina, których wyrób na tak małą skalę im się nie opłaca. Innym razem, w tym samym celu, zajmują się dystrybucją win innych producentów. Rzecz jasna win, które są dla ich produkcji niekonkurencyjne.

Przemysłowiec od koni

Joaquin Murrieta był gościem jakiego znamy tylko z westernów. Napadał, kradł, zabijał, porywał – zależy, na co akurat miał właśnie większą ochotę lub co było w danym momencie bardziej opłacalne. Krótko mówiąc – był bandytą wzorcowym. Jednak od innych kolesi po fachu odróżniało go dalekosiężne spojrzenie.
Nie wchodził do saloonu, by się z kimś bić lub sobie postrzelać. Od razu podpalał cały bar i zabijał wszystkich. Jak miał kraść, to nie pojedynczego konia, ale całe stado. Za kradzież konia i tak by go powiesili, więc lepiej gwizdnąć wszystkie szkapy – tak zdaje się kalkulował. Zresztą ten akurat proceder rozwinął na skalę przemysłową – kradł konie w całej Kalifornii i pędził je na południe, by sprzedać je armii meksykańskiej.
Oczywiście winem się nie zajmował. Miał z nim tyle wspólnego co ja z konstrukcją pociągów pośpiesznych. A jednak – miejsca, w którym dziś znajduje się winiarnia, bandyta używał do pojenia skradzionych zwierząt. To wtedy powstało określenie „Murrieta’s Well” – studnia Murriety. Z uwagi na obecność wody okolicznymi ziemiami zainteresował się nieco później Louis Mel, jeden z legendarnych pionierów osadnictwa w dolinie Livermore. Tutaj wybudował swoją winiarnię, by zainteresować produkcją wina kolejnych przybyszy oraz tych, którym się nie powiodło przy poszukiwaniu złota.
Fot. ArchiwumNa początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku rodzina Wente postanowiła odbudować tradycję tego miejsca, które z czasem podupadło. Sukces przerósł wszelkie oczekiwania – to dziś najbardziej oblegana sala degustacyjna, gdzie można degustować firmowe wina. Przekonałem się o tym sam, bo gdyby nie to, że byłem gościem Wente’ów, stałbym jak nic z godzinkę w kolejce i jeszcze musiałbym wykupić wejściówkę.
W Murrieta’s Well robi się raptem tylko kilka win. Niemal wszystkie z założenia są „mieszańcami”. Różnymi – od białych i czerwonych meritage(ang.) popularny, kalifornijski (i amerykański) termin win... (...) czy cuvée(fr.) zawartość kadzi, zestaw wina, wino kupażowane.Termi... (...) bordoskich po mieszanki portugalsko-hiszpańskie. Na lokalnym rynku są rzadkie, stosunkowo drogie i cenione, stąd prawdopodobnie oblężenie niezbyt wielkiej salki degustacyjnej.

Wracają Węgrzy

Tamás István nie był jedynym Węgrem, któremu niezbyt się powiodło w prowadzeniu własnego interesu winiarskiego w Kalifornii. Pierwszym i najbardziej znanym był Haraszthy Ágoston, ojciec kalifornijskiego winiarstwa i założyciel słynnej winiarni Buena Vista w Napa.
Przez trzy dekady założona w 1984 roku winiarnia była ważnym ośrodkiem winiarskim nie tylko dlatego, że robiono tu dobre wina, a także po części dlatego, że wytwarzano je z odmian włoskich. Pinot grigio, barbera, sangiovesewłoska odmiana czerwonych winogron.Jest to jedna z najważn... (...) i… zinfandelczerwona odmiana winogron uprawiana głównie w Stanach Zjed.... Ale jeśli tę ostatnią odmianę skojarzyć z włoskim primitivo, z którą ma wspólne korzenie – jesteśmy w domu.
Kiedy winiarnia przeszła w ręce rodziny Wente – zachowano ten wyjątkowy styl. Produkcja jest niewielka i win tych nie można kupić nawet w USA. Dostają je tylko członkowie klubu działającego przy Wente Vineyards.

Okiem wikinga

Inaczej jest w przypadku winiarni Castoro Cellars założonej i prowadzonej przez duńskie małżeństwo Nielsa i Bimmer Udsenów. Nie należy do rodziny Wente nawet w małej części, ale współpracują ze sobą od lat. Współpraca stopniowo się zacieśniała, aż Wente stali się wyłącznymi dystrybutorami win Castoro.
Zależało im na tym, bo to jedna z ciekawszych wytwórni położonych na południe od Doliny Livermore w apelacji Paso Robles. Zresztą podobnie jak Duńczykom – ci zaś mogli się skupić wreszcie na produkcji, zwłaszcza że uzyskali ostatnio status winiarni organicznej, a to podwaja nakład pracy.
Oczkiem w głowie Udsenów jest zinfandel. Robią go na kilka sposobów, różnymi metodami, czasem sami nie wiedząc, jak kolejne winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) scharakteryzować. Przykład – Zinfusion, połączenie (fuzja) zinfandela staro- i nowoświatowego. I jak takie coś opisać? Dalej jest podobnie, co widać po doborze odmian. Z jednej strony cabernet sauvignonfrancuska, klasyczna, najbardziej rozpowszechniona i popular... (...) i pinot noirjedna z najbardziej rozpowszechnionych i najstarszych czerwo... (...), a z drugiej viognier, fume blanc (sauvignon blancjedna z najbardziej rozpowszechnionych na świecie białych ... (...)) i słodki muscatjedna z najstarszych, najpopularniejszych i najbardziej rozp.... Wydaje się, że nazwy niektórych win oddają z przekorą ich wielką wiarę w to, co robią. Weźmy choćby ich pinot noir Blind Faith – ślepa wiara. Ale takim ludziom z reguły się udaje. Tak jak Udsenom.

O enturystyce w Kalifoni czytaj na: Kalifornia! Kalifornia!

O ludziach wina Złocistego Stanu czytaj na: Wszystko przez dziewczyny…

Więcej o rodzinie Wente na: Przy golfie o winie