Brytyjczycy klasyfikowani

W 2012 roku w Wielkiej Brytanii wzrosną ceny win. Wyspiarze zapłacą średnio za butelkę powyżej 5 funtów (dotychczas 4,71).

Fot. ArchiwumZa zmianę odpowiadają podatki. – Przez najbliższe dwa lata podatki wzrosną o 7,2 proc., w tym samym czasie popyt na winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) może przewyższyć jego podaż – wyjaśnia Accolade Wines zajmujący się badaniem rynku winiarskiego. – Odpowiadają za to niskie zbiory w 2011 r., zniszczenie wielu winnic i rosnąca sprzedaż wina do Rosji i Azji. A to wszystko, wraz z rosnącymi podatkami, jeszcze bardziej podniesie ceny – tłumaczy Accolade Wines.

Podstawą dobrej sprzedaży jest sensowna oferta w sektorze niższych cen. W przypadku Wielkiej Brytanii to 4 funty, poziom 5 funtów stanowi realne zagrożenie. Dlatego Accolade na zlecenie winiarzy prowadzi program badawczy WineNation, którego celem jest przebadanie 40 tys. Brytyjczyków, podzielenie ich na kategorie w kontekście winiarskim (żółtodzioby, pewni siebie entuzjaści i zawodowcy) i na tej podstawie kształtowanie cen win. Wiadomo, że żółtodzioby piją najwięcej i najtaniej.

Marta Śmietana