Brytyjczycy zamieniają kieliszki na kufle

Czy następne pokolenia Brytyjczyków będą interesować się winem? | fot. View Apart / shutterstock
Czy następne pokolenia Brytyjczyków będą interesować się winem? | fot. View Apart / shutterstock

Wyspiarze coraz częściej odstawiają winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) i sięgają po piwo. Ten trend utrzymuje się od kilku lat i wygląda na trwały. Przez ostatnie trzy lata wino przestał pić milion stałych jego konsumentów.

Powyższe dane pochodzą z najnowszego raportu opublikowanego przez organizację Wine Intelligence. Pokazują, że wyraźne załamanie nastąpiło w 2015 roku. Wtedy po wino sięgało przynajmniej raz w miesiącu 29,5 miliona Brytyjczyków, z których 80 procent piło wino raz w tygodniu. Dziś liczba kupujących zmalała do 28,5 miliona w obu kategoriach.

Raport szuka przyczyn tego odwrotu, ale nie są jednoznaczne. Na pewno jedną z głównych przyczyn jest wzrost popularności piwa, konsumowanego zarówno do posiłków, jak i jako prosty napój niskoalkoholowy. Ten wzrost – kosztem wina – jest zauważalny od lat na całym świecie. Nowością jest wzrost popularności drogich piw wysokiej jakości pochodzących z małych browarów, często tzw. kraftowych.

Inną z wielu przyczyn jest zamieszanie spowodowane brexitem i ciągłą zmianą kursów walut. Raport ocenia, iż w związku z tym średnia cena butelkityp butelek o różnym kształcie, pojemności i kolorze, pr... wina wzrosła w sklepach o około 30 pensów, zaś w restauracjach nawet o 50 pensów. W dodatku sklepy wielkopowierzchniowe rezygnują z osobnych działów czy półek winiarskich – co dotychczas było normą – gdzie można było w spokoju zastanowić się nad wyborem. Teraz flaszki z winem muszą po prostu konkurować z innymi napojami.

Są to złe informacje nie tylko dla brytyjskich handlowców, ale także dla wytwórców. Wielka Brytania, jako kraj z obrzeży państw winiarskich, jest jednym z największych importerów wina. Szczyciła się również (i nadal to robi) najlepiej wyedukowanymi konsumentami wina. Jednak są to zazwyczaj osoby starsze – istnieje obawa, że następne pokolenia już takie nie będą.