Być jak Coco Chanel

Koleje losu Gabrielle Chanel dobitnie dowodzą, że do wielkich dokonań niezbędny jest przede wszystkim niezłomny charakter. Jeśli dodatkowo, tak jak miało to miejsce w przypadku wyżej wymienionej, towarzyszy mu pracowitość poparta talentem, osiągnięcie sukcesu wydaje się być jedynie kwestią czasu.

Naturalnie uroda i  nietuzinkowa, jak na owe czasy, kobieca osobowość w dążeniu do pieniędzy i sławy również odgrywają niebagatelną rolę, ale gdyby Gabrielle obdarzona została przez naturę tylko trochę mniejszą determinacją, na pewno nie zawojowałaby świata. A patrząc z perspektywy czasu, bez najmniejszych wątpliwości można stwierdzić, że jej się to udało.

Los zgotował bohaterce książki Mademoiselle Chanel autorstwa C.W. Gortnera życie, które samo w sobie stanowiło wprost wymarzony materiał na poczytną powieść. Nie brakowało w nim ani rozpaczliwych momentów, takich jak śmierć matki i oddanie przez ojca do sierocińca czy trudnych chwil w czasach zarabiania na życie śpiewem w kabaretach, ani okresów szczęścia i dostatku, wypełnionych pracą, rozwijaniem swego modowego biznesu i miłością. Za sprawą doskonale władającego piórem C.W. Gortnera poznajemy długą drogę, jaką musiała przebyć bohaterka, by z pozbawionej środków do życia dziewczyny wspiąć się na sam szczyt i brylować wśród możnych owych czasów, wśród których nie brakowało bogatych przemysłowców, arystokratów i artystów. Wyposażona przez Stwórcę w odwagę pozwalającą bezpardonowo  głosić swe poglądy i nieprawdopodobne wyczucie stylu, Gabrielle sięga po największe zaszczyty, choć jednocześnie los nie szczędzi jej bólu w życiu prywatnym, gdzie kilkukrotnie przychodzi jej zmierzyć się z prawdziwymi tragediami.

Autor nie kryje swej fascynacji osobą głównej bohaterki ani światem mody, w którym swego czasu dane mu było nawet pracować, stąd bijąca z kart powieści znajomość tematu. Chociaż kreśląc sylwetkę Chanel opierał się na bardzo licznych, wiarygodnych źródłach przyznaje, że jej postać do dziś pozostaje kontrowersyjna i tajemnicza. Wartka akcja, bo w życiu Coco działo się naprawdę wiele, prowadzona w pierwszej osobie narracja oraz niewątpliwy talent autora do pisania powieści o charakterze biograficznym sprawiają, że książkę doskonale się czyta.

Przyznam, że sięgałam po nią jak po tzw. pewniaka, gdyż już wcześniej miałam okazję za sprawą pióra Gortnera zapoznać się z losami innych niepospolitych kobiet tyle, że z epok dawno już minionych, takich jak Izabela Kastylijska, Joanna Szalona czy Katarzyna Medycejska.

Na przykładzie powieści o Coco Chanel wyraźnie widać, że równie doskonale odnajduje się w czasach znacznie bardziej współczesnych, a główna bohaterka ożywa na kartach jego powieści po raz kolejny fascynując, zadziwiając i rozbudzając wyobraźnię czytelników. 

Mademoiselle Chanel

C.W. Gortner

Między Słowami

Kraków 2015

Cena: 39,90 zł