Chianti znowu podzielone

Rozpoczęta dziś rano we Florencji największa włoska impreza degustacyjna Chianti Classico Collection 2011 zgromadziła ponad setkę dziennikarzy z całego świata.

Pokazanych będzie aż 400 win nowych roczników chianti classico i chianti classico riserva  (wł.) rezerwa; określenie odnoszące się do win.... Ale nie tylko, i w tym problem.

Consorzio Vino(wł.) wino.. Chianti Classico w tym roku, w drugim dniu imprezy zdecydowało się zezwolić producentom na pokazanie także win regionalnych, czyli klasy IGT. Wiele z nich to słynne supertoskany(wł. – super toscani, ang. – super tuscans) określenie... (...) – najdroższe włoskie wina i… konkurujące swoim charakterem z chianti.

Wzgórza między Sieną i Florencją zawrzały. Wytwórcy pokłócili się nie na żarty. – Dlaczego konsorcjum, którego głównym i jedynym zadaniem jest promocja chianti classico dopuszcza za nasze pieniądze do imprezy inne wina niż chianti classico? To absurd! Skandal! – krzyczał mi wczoraj do ucha jeden z producentów.

Marco Pallanti, prezydent konsorcjum wyglądał rano na spokojnego. – To często ci sami wytwórcy, nie możemy zabronić im podczas takiej imprezy wystawiania innych swoich win – powiedział mi przed chwilą. Ale stwierdził też, że wobec masy pytań i obiekcji, poruszy ten temat na popołudniowej konferencji prasowej. Podobnego zdania jest Silvia Fiorentini, szefowa biura konsorcjum: – Być może rozszerzymy w przyszłości ramy imprezy na stałe – dodała.

Póki co – zamieszanie trwa, a jeśli potrwa dłużej, oba przeciwne ugrupowania okopią się na swoich pozycjach, co będzie groziło rozłamem w całym Consorzium.

Wojciech Gogoliński