Chinon – odmianove cuvée

Są sprawy, których w żaden sposób pojąć nie można. Chinon to najznakomitsze czerwone winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) w regionie Doliny Loary. Ale przez kilka dni pobytu tam nawet imć Zagłoba miejscowych winiarzy nie zdołałby zażyć z mańki. Bo tutaj nie istnieje pojęcie… „wino”.

Wszyscy twierdzą, że nie robią żadnego wina odmianowego, ale… kupaże. Kupaże… z jednej odmiany! Na psa urok!

Chciałem to zrozumieć, ale nie udało mi się. Wszyscy byli niezwykle dumni, dając do smakowania swoje kolejne cuvées. Ani razu nie padło słowo „wino”. Tłumaczyli, że to kupaż, bo winogrona pochodzą z różnych parcel, a jeśli nawet z jednej, to… z różnych jej części.

Fot. Wojciech GogolińskiZ początku próbowałem z nimi dyskutować, dawałem za przykład nieodległą Burgundię, gdzie takich parcel jest z tysiąc razy więcej, a za określnie tam czyjegoś wina cuvée(fr.) zawartość kadzi, zestaw wina, wino kupażowane.Termi... (...) można dostać po pysku. Pytałem też, jak w takim razie nazwać to, co robią ich koledzy z Bordeaux (ci faktycznie przecież robią kupaże). Nic z tego – następna wizyta i kolejny winiarz chwali się swoimi cuvées.

Być może jest to kwestia przeszłości, bo prawo ciągle zezwala na dodatek do 10 procent caberneta sauvignon, ale dziś nikt już z tego nie korzysta. Ba! Mówi się o tym niemal z obrzydzeniem. W zasadzie wszystkie chinon to stuprocentowe cabernet francczerwona odmiana winogron, jedna z bardziej rozpowszechniony... (...), czyli bretony. I na tym trzeba chyba skończyć. Od niewielkiej ilości białych (z odmiany chenin blancfrancuska odmiana białych winogron, obecnie jedna z najbard... (...)) lub różowych chinon należy się trzymać z daleka. W Dolinie Loary są znacznie lepsze przykłady takich win.

Chinon robi się we wschodniej Turenii, a sama apelacjakontrolowana nazwa pochodzenia.. zaczyna się jakieś pół godziny jazdy samochodem z Tours. W miasteczku, nad rzeką Vienne (dopływie Loary), stoi potężny zamek, w którym Henryk II więził krótko swoją żonę Eleonorę Akwitańską. Później pod miasteczkiem ducha wyzionął ich syn Ryszard Lwie Serce.
Czerwone chinon można pić za młodu, ale bywa to nieco zwodnicze. Otwierano nam „egzemplarze” 10- i 20-letnie, które swoją jakością skonfundowałyby wielu winiarzy znad Żyrondy. Trzymanie chinon do pięciu lat to rozsądna decyzja.

W winie jedno–dwuletnim dominują zapachy o odcieniach kwiatowym (piwonie, fiołki), owocowym (maliny, wiśnie, borówki, agrest, poziomki, śliwki), roślinnym (pieprz, wawrzyn szlachetny) i korzennym (cynamon, lukrecja). Wina pochodzące z gleb żwirowych są bardziej owocowe. Z podłoży zaś wapienno-gliniastych – bardziej ekstraktywne, taniczne. Czasem to prawdziwe bomby!

Chinon

to głównie czerwone wino AOC z Doliny Loary produkowane z odmiany cabernet franc (zwanej lokalnie breton), z teoretycznie możliwym dodatkiem szczepu cabernet sauvignonfrancuska, klasyczna, najbardziej rozpowszechniona i popular... (...) (do 10%). Różowe chinon stanowią 10% produkcji, a białe – powstające ze szczepu chenin blanc – zaledwie 1%.
Powierzchnia upraw – ok. 1,85 tys. ha.
Wydajnosć – 55 hl/ha.
Produkcja – 103 tys. hl.
AOC – od 1937

 

O enoturystyce w Dolinie Loary czytaj na: Najważniejszy jest właściwy wybór, a o tamtejszej  kuchni na: Wyspa Szczęśliwa