Ciągniki do uprawy winorośli

Ciągniki do uprawy winorośli

Winnica to miejsce niezwykłe, także pod względem uprawy. Nie jest jak pole czy sad, gdzie  można używać przeciętnych maszyn rolniczych. Dlatego najważniejsi producenci sprzętu oferują specjalne linie maszyn przeznaczonych właśnie do uprawy winorośli. Wśród nich na czoło wysuwają się ciągniki do winorośli.

Ciągniki do uprawy winorośliCiągnik do uprawy winorośli to specjalistyczny traktor przystosowany do poruszania się w wąskich przestrzeniach między rzędami krzewów, często rosnących na pagórkowatym terenie. Taki pojazd musi więc być bardzo wąski i zwrotny, zwłaszcza gdy w tych warunkach przyjdzie mu ciągnąć równie wąski opryskiwacz lub inną maszynę. Niektórzy producenci oferują także ciągniki o dużej średnicy kół i prześwicie, przejeżdżające „okrakiem” nad rzędami winorośli.

Traktory do winnic produkują zarówno wielkie koncerny, jak Same, John Deere czy New Holland, jak i mniejsi producenci skupiający się właśnie na ciągnikach specjalistycznych, jak Antonio Carraro, Goldoni czy Holder (wszystkie są dostępne na portalu Agriaffaires: http://www.agriaffaires.pl/uzywany-sprzet/1/ciagnik-do-uprawy-winorosli.html). Choć traktor do specjalnych zastosowań siłą rzeczy nie zdobędzie takiej popularności jak błyszczące ostatnio na targach ciągniki o dużej mocy, i o nim nie raz robi się głośno. Jedną z takich okazji jest międzynarodowy konkurs na Ciągnik Roku, który jest rozstrzygany corocznie na jednej z wielkich europejskich wystaw rolniczych.

Ciągniki do uprawy winorośliCiągnik Roku to tytuł przyznawany w kilku kategoriach. Jedną z nich jest Najlepszy Ciągnik Specjalistyczny – kategoria przeznaczona właśnie dla ciągników do winnic, sadów, terenów górskich czy prac komunalnych. Niejednokrotnie w tej konkurencji zwyciężały właśnie traktory do uprawy winorośli – jak np. New Holland TNV A 75.

Choć w ostatniej edycji ciągniki do winnic nie zdobyły żadnej nagrody, to z pewnością nie można powiedzieć, że w tej sferze nic się nie dzieje. Na listopadowych targach EIMA w Bolonii firma Lamborghini zaprezentowała nową serię Spire F Target. Ta sławna marka ma bowiem ugruntowaną pozycję na rynku ciągników rolniczych, a jej pojazdy słyną nie tylko z rozwiązań technicznych, lecz także z niebanalnego wzornictwa (Lamborghini współpracuje ze słynnym biurem projektowym Giugiaro Design).

Ciągniki Spire F Target wyróżniają się przede wszystkim nowymi silnikami FARMotion o mocy do 109 KM. Spełniają one normę emisji spalin Stage 3B dzięki zaworowi recyrkulacji spalin i reaktorowi DOC. Nowe traktory do winnic mają do wyboru dwie przekładnie z rewersem, dysponują także niezależnym WOM-em i podnośnikiem o udźwigu do 2,8 t.

Tekst i foto – materiał promocyjny