Czas gorących win

Czas gorących win
Fot. pixabay.com

Wkrótce ze stołów mogą zniknąć nasze ulubione wina. A dokładniej odmiany, z których się je otrzymuje. W tle globalnego kryzysu cieplarnianego naukowcy winiarscy zaczynają się zastanawiać, jak będzie wyglądała produkcja wina w najbliższych latach. Niektórzy już podejmują odpowiednie kroki.

Ostatnia fala saharyjskich upałów spowodowała nerwowe ruchy w pewnych regionach świata. Nad Renem w ostatnich dniach temperatury przekraczały 40°C, a tamtejsci winiarze nigdy nie notowali takich skwarów. W dodatku prognozy na lipiec i sierpień przewidują gorące i suche lato. Kiedyś tradycyjnie zbiory w Europie rozpoczynały się w drugiej połowie września i trwały przez październik. Od dawna ich początek jest przesuwany na sierpień, co pozwala zachować odpowiedni poziom kwasów w winie. Nie oznacza to jednak, że owoce są wówczas całkowicie dojrzałeokreślenie degustacyjne stwierdzające, że wino osiągneł... (...). To wielki problem dla winiarzy, a sam moment rozpoczęcia winobrania staje się ruletką.

Ostatnie doniesienia mówią, że wielki producent koniaków, Martell, zlecił badania u swoich dostawców owoców, by zdecydować, czy nie trzeba będzie wkrótce przesadzać krzewów na bardziej ciepłoodporne, które dawałyby odpowiednio kwasowe owoce, co jest rzeczą absolutnie wymaganą przy wyrobie tego trunku. Koniak był regionem tradycyjnie bardzo chłodnym, teraz doświadcza wyraźnego ocieplenia.

Chodzi też o to, że już samo skrócenie okresu wegetacyjnego również nie służy jakości otrzymywanych owoców i win. Za kraj mający największe doświadczenie w walce z upałami w winnicach uchodzi bezapelacyjnie Australia, gdzie od dawna ceny wody do nawadniania są horrendalne. Południowoaustralijski okręg McLaren Vale uchodził za miejsce wyrobu słynnych shirazów (50 procent lokalnej produkcji), cabernetów i chardonnayfrancuska odmian białych winogron, jedna z najbardziej rozp.... Od dekady obraz okręgu się zmienienia – uprawia się coraz więcej ciepłolubnych szczepów: garnachaGrenache, zwany także garnachą, jest hiszpańsko-francusk..., mourvèdre (zwanej lokalnie mataró), tempranillo, sangioveseSangiovese to najważniejszą czerwoną odmianą Włoch. Upr... i mencía. Z białych przewagę zyskują odmiany: fiano, vermentino, grenacheGrenache, zwany także garnachą, jest hiszpańsko-francusk... blanc czy roussanne. Ale niektórzy planują już nasadzenia szczepów greckich: assyrtiko i agiorgitiko! To wszystko odmiany szlachetne, ale zmienią całkowicie winiarski obraz okręgu.

Paradoksem jest, że do tej pory główny nacisk przy tworzeniu nowych krzyżówek kładziono na to, by były one zimnolubne, teraz – jak wskazują naukowcy – trzeba będzie kłaść nacisk na tworzenie nowych odmian odpornych na skwar.

Z podobnymi problemami borykają się już jednak także Południowa Afryka, Portugalia i południowa Hiszpania. Obszar uprawy szlachetnej winorośli przesuwa się na północ i wkrótce do Niemiec, Anglii, a także i do Polski trafią odmiany z krajów położonych bardziej na południe. Paradoksem jest, że do tej pory główny nacisk przy tworzeniu nowych krzyżówek kładziono na to, by były one zimnolubne, teraz – jak wskazują naukowcy – trzeba będzie kłaść nacisk na tworzenie nowych odmian odpornych na skwar.