Czas się nie liczy

237-letnia butelkatyp butelek o różnym kształcie, pojemności i kolorze, pr... vin jaune z francuskiej Jury została sprzedana na aukcji w Arbois za 57 tys. euro.

Dlaczego została kupiona? Wcale nie w celach kolekcjonerskich. Nabywcy butelkityp butelek o różnym kształcie, pojemności i kolorze, pr... z 1773 roku chcą ją po prostu wypić. Szwajcar Pierre Chevrier, reprezentujący grupę, wyjaśnia: – Moją pasją jest otwieranie butelek. Jestem więc zachwycony, że mam winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) żółte, które mogę wypić”.

A Bernard Badoz, szef festiwalu w Arbois, tłumaczy, że vin jaune to pierwsza liga winiarska i cena za tę butelkę wcale nie jest ani wygórowana, ani szokująca. Gdy zbierano owoce na to wino, panował Ludwik XV, odbywało się Bostońskie Parzenie Herbaty i żeglował kapitan Cook. Niesamowite, prawda? Tym bardziej że vin jaune czas najpewniej nie zaszkodził. Starzone pod drożdżowym kożuchem, podobnie jak sherry, wina z Jury są czasem trwalsze niż przemijanie. Najnowszy rocznik dopuszczony do sprzedaży na tej samej aukcji to 2004.

Marta Śmietana