Czerwone znowu pomaga

Czerwone winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi.

Badacze z Cedars-Sinai Medical Center w Los Angeles odkryli, że związki chemiczne zawarte w skórkach i nasionach czerwonych winogron obniżają poziom estrogenu u kobiet w okresie przed menopauzą. Białe wino nie oddziałuje na ten hormon. Doświadczenia Amerykanów pokazują więc, że nie każdy alkohol zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi. Ale… Naukowcy zastrzegają, że jesteśmy jeszcze w fazie testów.

Do tej pory przebadano 36 kobiet, pijących przez miesiąc cabernet sauvignonfrancuska, klasyczna, najbardziej rozpowszechniona i po..., a następnie chardonnayfrancuska odmian białych winogron, jedna z najbardziej rozp.... Czerwona odmiana obniżała poziom estrogenu w ich organizmach, wyniki potwierdziły testy laboratoryjne. – Jeśli pijesz wino do obiadu, lepiej niech będzie to wino czerwone – radzi Chrisandra Shufelt z Cedars-Sinai Heart Institute. – Dalsze badania są konieczną fazą projektu – dodaje jej kolega Glenn D. Braunstein – i na razie nie czas jeszcze zachęcać abstynentów do sięgania po kieliszek czerwonego wina – konkluduje.

Marta Śmietana