Cztery w jednym

Jeszcze do niedawna wyjazd po wina do Walencji wydawał się absurdem. Każdy wolał miejscowe plaże i zabytki, ewentualnie wizyty w restauracjach, by popróbować lokalnej specjalności – paelli. Wtedy też mógł – przy okazji – spróbować miejscowego wina.

Wszystko zaczęło się zmieniać dopiero piętnaście lat temu.

Winiarsko Walencja to pojęcie bardzo mylące. To jednocześnie osobny region winiarski (Walencja), jak i samoistna apelacjakontrolowana nazwa pochodzenia.. (valencia). Region obejmuje cztery apelacje: alicante, utiel-requena, valencia oraz moscatel de valencia. Osobiście postawiłbym na utiel, bo tutaj zaczęła się „rewolucja” w hiszpańskim Lewancie. Tutaj też istnieje jedyna tak daleko na południe wysunięta wytwórnia cavy – Torre Oria. Ale wszystkie apelacje są bardzo podobne, jedyne różnice wynikają z oddalenia od morza oraz ukształtowania terenu.

Południowa tradycja

Fot. CarquinyolValencia to rozległa apelacja leżąca na wschód od miasta, o zróżnicowanym klimacie, głównie śródziemnomorskim, z wpływami górskimi, stosunkowo wilgotna. Podobnie zróżnicowane są wina. Już sama liczba dopuszczonych do uprawy odmian winogron może przyprawić o zawrót głowy – tak jakby nikt nad tym nie panował. Ale wynika to z południowej tradycji, gdzie wiele odmian lokalnych nakłada się ostatnio na szczepy międzynarodowe, które mają ukazać jej nowe oblicze. Trudno się zatem dziwić, że większość win to kupaże.
Kiedyś owe bezimienne – zwykłe wypełniacze butelek – walencjańskie wina nabierają teraz nowego sznytu. Obszar, który kojarzył się od dawien dawna z produkcją masową i spółdzielczą, takim pozostał, ale dawne kooperatywy zmieniły się w laboratoria, a w ich piwnicach na stałe zagościły rzędy beczek. Dziś obok gigantów pojawiło się mnóstwo butikowców. Ich wina to prawdziwe rarytasy. I dlatego jadąc na południe Hiszpanii, warto na chwilę odwiedzić jej zachodnie rubieże.

W tyglu zmian

Najciekawsze jest jednak to, że apelacja słynąca z wyrobu czerwonych win wytwarza dziś niemal taką samą ilość win białych. Oraz to, że pojawia się tu sporo win odmianowych, także ze szczepów lokalnych.
Smutnym z kolei faktem jest, że słynny kiedyś moscatel de valencia stracił swoją światową renomę i stał się winem supermarketowym. Kiedyś porównywalny ze słynnym francuskim muscatMuscat to jedna z najstarszych, najpopularniejszych i&n... de beaumes-de-venise, dziś jest prostym winem likierowym (a czasem nawet mistellą!) polecanym do wszystkich, jak leci, deserów.
Dopuszczanie kolejnych odmian międzynarodowych, w tym takich jak sauvignon blancjedna z najbardziej rozpowszechnionych na świecie białych ..., gewürztraminerodmiana białych winogron uprawianych głównie w północne... czy petit verdot jeszcze bardziej namieszało w apelacji. Walencjańska apelacja jest tyglem. Ale może to i dobrze, bo choć trudno się w niej połapać, jakość win jest zdecydowanie coraz lepsza.

Walencja

główne odmianybiałe: merseguera, malvasíajedna z najbardziej znanych i najstarszych odmian winogron n..., moscatel romano (moscatel de alejandría), moscatel de grano menudo, pedro ximénez, planta nova (tardana), planta fina, tortosí, verdil, rieslingbiała odmiana winogron uważana za jedną z najlepszych i n..., viognierViognier to bardzo stara francuska odmiana uprawiana główn..., sauvignon blanc, sémillonfrancuska odmiana białych winogron.Uprawiana głównie w Bo... (...) i macabeoodmiana białych winogron, uprawianych głównie w północn..., chardonnayfrancuska odmian białych winogron, jedna z najbardziej rozp... i gewürztraminer; czerwone: tempranillo, monastrell, bobal, garnachaGrenache, zwany także garnachą, jest hiszpańsko-francusk... tintorera, garnacha tinta, cabernet sauvignonfrancuska, klasyczna, najbardziej rozpowszechniona i po..., pinot noirPinot noir należy do wielkiej rodziny rodziny pinotów i&nb..., syrahfrancuska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie ..., graciano, petit verdot i mencía
powierzchnia upraw – 13 tys. ha
gęstość upraw – 1,6–2,5 tys. krzew./ha
produkcja – 650 tys. hl (z czego 85% produkcji przypada na spółdzielnie)
liczba winiarni – 80
liczba winogrodników – 12 tys.