Czy syrah wstąpi na olimp?

Czy syrah wstąpi na olimp?
Fot. Australian Wine Export Council

To pytanie brzmi dość dziwnie, jednak nie jest bezzasadne. Mimo że wielu z nas przedkłada tę odmianę nad inne, a wiele słynnych apelacji na niej bazuje, to nie uświadczymy jej wśród najdroższych win świata.

Sprawę podsumował ostatnio portal wine-searcher.com i doszedł do wniosków, które zadziwiły samych autorów. Wśród pięćdziesiątki najdroższych win świata nie ma ani jednego shiraza. I to mimo że chyba każdy z nas bez problemu wymieni co najmniej kilka miejsc np. w północnej części Doliny Rodanu czy w Australii, ale nie tylko, gdzie królują słynne wina z tego szczepu. Wśród shirazów znajdziemy też wiele słynnych win ikonicznych, ale w porównaniu z winami bordoskimi czy burgundzkimi są one relatywnie tanie. Z naciskiem na owo „relatywnie”.

Wine-searcher.com bada ceny win na podstawie własnej bazy danych, którą tworzy od 15 lat. Ranking powstał na podstawie średniej ceny win z ostatniej półtorej dekady. Dlatego – co podkreślają sami autorzy – nie znalazło się tam winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) na bazie syrahfrancuska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie ..., Ermitage Cuvée(fr.) zawartość kadzi, zestaw wina, wino kupażowane.Termi... (...) Cathelin z winiarni Domaine(fr.) posiadłość, majątek, gospodarstwo.. Jean-Louis Chave, uważane dziś za najdroższe z tej odmiany. Jego obecna cena to 6875 dolarów za butelkę, ale wytwarza się je od niedawna.

Zobacz wina z odmiany syrah!

Penfolds Grange Bin 95 to jedno z najsłynniejszych win Australii i świata, chociaż oznaczone jest „poniżającą”, ogólną apelacją „Australia”. Jednak o tym wiedzą wszyscy i nikomu to nie przeszkadza – Max Schubert, który stworzył je w 1951 roku chciał je oprzeć na cabernecie, ale na całych antypodach nie mógł wtedy znaleźć odpowiedniej jakości owoców, więc użył shiraza właśnie. Jednak by wino miało światową klasę, użył najlepszych winogron pochodzących z różnych części kraju – stąd taka właśnie apelacjakontrolowana nazwa pochodzenia... Ale mimo i dzisiejszej wielkiej sławy, wino kosztuje średnio „zaledwie” 564 dolarów za butelkę.

Także równie słynne Hill of Grace Henschkezałożona w 1848 r. rodzinna winiarnia w Keyneton (Eden V..., które powstaje z najstarszych krzewów na świecie, nie zbliża się cenowo do światowej czołówki, mimo że trudno się znaleźć na liście szczęśliwców, którzy mają prawo je kupić.

Widać od razu, że winom z odmiany syrah daleko pod względem ceny do słynnych win ze znanych regionów Francji. Co nie zmienia faktu, iż historyczne flaszki ze słynnych roczników mogą kosztować majątek.

Poniżej dziesięć najdroższych shirazów/syrah wg. bazy wine-searcher.com ze średnimi cenami:

  1. Penfolds Bin 170 Kalimna Vineyard Shirazfrancuska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie ..., Dolina Barossa, Australia, 1314 dol.
  2. Chris Ringland Dry-Grown Shiraz, Dolina Barossa, Australia, 748 dol.
  3. Marcel Juge Cornas, Dolina Rodanu, Francja, 619 dol.
  4. Henschke Hill of Grace Shiraz, Eden Valley, Australia, 591 dol.
  5. Torbreck The Laird Shiraz, Dolina Barossa, Australia, 585 dol.
  6. Penfolds Grange Bin 95, Australia, 564 dol.
  7. Domaine Jamet Côte-Rôtie Côte Brune, Dolina Rodanu, Francja, 479 dol.
  8. E. Guigal Côte-Rôtie La Landonne, Dolina Rodanu, Francja, 394 dol.
  9. Thierry Allemand Cornas Reynard, Dolina Rodanu, Francja, 365 dol.
  10. Chris Ringland Hoffmann Vineyard Shiraz, Dolina Barossa, Australia, 359 dol.

Przeczytaj więcej o syrah!

Tajemniczy Pan Syrah