Darzbór w kuchni

W opisie sporej części czerwonych win wysokiej klasy znajdziemy rekomendację, że winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) doskonale pasuje do dziczyzny.

Trochę to niebezpieczne, bo gdybyśmy do każdej otwartej w Polsce rezerwy zjedli jakąś potrawę z dzika lub jelenia, to zarówno w polskich, jak i w okolicznych lasach nie było by już ani jednego dzikiego zwierza – a i ogrody zoologiczne mogłyby być zagrożone.

Na szczęście jednak w naszych kniejach można jeszcze (w konkretnym czasie i w umiarkowanych ilościach) pozyskiwać zwierzynę. Naturalnie łowiectwo, czy jak wolą inni zabijanie zwierząt, ma zwolenników i przeciwników. Tak czy inaczej, niemal każdy ma wśród bliższych czy dalszych znajomych kogoś, kto para się myślistwem. Ktoś z nas kiedyś zapewne spotkał się z dylematem – co zrobić z kawałem mięsa, które dostał w prezencie. Najprościej można je oczywiście przerobić na pasztet lub zrobić bigos, do którego wszelaka dziczyzna nadaje się doskonale.

Można też sięgnąć do wydanej przez wydawnictwo REA książki Kuchnia myśliwska. Znajdziemy tam kilkadziesiąt przepisów na dania z większości zwierząt, które można odławiać w Europie Środkowej. Autorzy prezentują nam wiele pomysłów na przyrządzenie ptactwa: kaczek, głuszców, jarząbków, bażantów i cietrzewi. Wiele przepisów poświęconych jest potrawom z najczęściej u nas spotykanych saren, dzików i jeleni. Jako że oryginalnie książka wydana została w Rosji, znajdziemy także nieco bardziej egzotyczne przepisy na dania z łosia lub niedźwiedzia brunatnego.

Wprowadzenie do kuchni myśliwskiej, opisy poszczególnych rodzajów mięs oraz liczne drobne podpowiedzi, mogą pomóc tym, którzy po raz pierwszy zabiorą się do myśliwskiego gotowania. Dla tych, którym comber z sarny czy polędwica z dzika nie są niczym nowym – pozycja ta może być źródłem inspiracji i nowych pomysłów na kolejne potrawy. Dużym atutem książki jest różnorodność receptur i pomysłów na dania. Kierując się przepisami, możemy przyrządzić zarówno zwykły myśliwski gulasz, jak i wykwintne przepiórki à la Richelieu, do których wyjątkowo nie potrzeba ciężkiego, mocno tanicznego wina, a „wystarczy” tylko jakiś dobry, solidny burgund.

Kuchnia myśliwska
Praca zbiorowa
Wydawnictwo REA
Warszawa
Cena: 60 zł