Desmirail w rytmie Mendelssohna

Denis Lurton zamierzał być prawnikiem. Kiedy miał dwadzieścia sześć lat, zrozumiał, że to błąd oraz że jego przeznaczeniem jest aktorstwo.

Zaczął już nawet praktykować nowy zawód, kiedy ojciec zaprosił jego i dziewięcioro rodzeństwa na obiad, w trakcie którego ogłosił, że wycofuje się z czynnego życia zawodowego i przekazuje im wszystkie dziesięć châteaux. Denisowi przypadło w udziale Desmirail.

Wahania nie trwały długo. Wrócił do swojego mieszkania w Paryżu, spakował walizki i nazajutrz był już w Cantenac, małej miejscowości opodal Margaux.

Mendelssohn i producent rękawiczek

Początki Château Desmirail sięgają końca XVII wieku. Młody ambitny winiarz Jean Desmirail żeni się z mademoiselle Rauzan du Ribail, która w posagu otrzymuje winnice w okolicy miasteczka Cantenac. Jean nadaje swoje nazwisko tym ziemiom i tak powstaje Château Desmirail.
Wspomnieć należy, że z ziem należących niegdyś do Pierre’a des Mesures de Rauzan, teścia Jeana Desmiraila wyodrębniono w ten sposób wiele słynnych dziś châteaux, przede wszystkim Rauzan-Ségla i Rauzan-Gassies (oba to drugie cru(fr.) zbiór, obszar uprawy, parcela, działka.Przeważnie n...), ale także Marquis d’Alesme Becker, Pichon-Baron, Pichon-Lalande. Część tych winnic należy dziś nawet do słynnego Château Latour.
Fot. DesmirailMajątek pozostawał w rękach rodziny Desmirail aż do końca XIX wieku. W 1905 roku château zostało sprzedane, a nabywcą był Robert Mendelssohn, berliński bankier, bratanek słynnego kompozytora Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego, autora marsza weselnego.
W 1914 roku wybucha I wojna światowa, Francja pozbawia majątku wszystkich Niemców. W ten sposób Château Desmirail nabywa Martial Michel, producent rękawiczek.
W 1938 roku pozbywa się go, sprzedając winnice właścicielom Château Marquis d’Alesme Becker, a markę „Desmirail” – Château Palmer. Desmirail zostaje wykreślone z map światowego winiarstwa.

Jak Lurton z popiołów

Po czterdziestu trzech latach, w 1981 roku Lucien Lurton postanawia wskrzesić tradycję i przywrócić do życia Château Desmirail. Wykupuje dawne winnice należące do majątku. Niestety, nie udaje mu się wykupić samego zamku, gdzie do dziś gospodarują właściciele Château Marquis d’Alesme Becker.
Siedzibą château stają się eleganckie dworskie zabudowania w samym centrum Cantenac, przy głównej drodze prowadzącej do Margaux. W 1981 roku pojawia się na rynku pierwsze od 1938 roku winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) Château Desmirail. Pochodzi z oryginalnych winnic majątku, które przez z górą czterdzieści lat stanowiły część Château Palmer. Jedenaście lat później, w 1992 roku Lucien przekazuje swoje dzieło synowi i buławę przejmuje Denis Lurton.

W tradycji Margaux, czyli przepis na dobre wino

Desmirail posiada około 30 ha winnic, w większości caberneta sauvignon (60 proc.), merlota (39 proc.), a także caberneta franc (1 proc.). Ziemie to typowe dla lewego brzegu Żyrondy żwiry, ale na niektórych parcelach przeważają piaski i gliny. Winobranie w tradycyjny sposób przeprowadza się ręcznie, po czym grona są przebierane na taśmowych stołach sortowniczych rozmieszczonych w samej winnicy.
Usuwa się tutaj wszystkie kiście, które nie spełniają kryteriów jakości (podgnite, spleśniałe, zielone itp.), i mogłyby negatywnie wpływać na jakość wina. Następnie winogrona przewożone są do winiarni, gdzie – po odszypułkowaniu – owoce są wstępnie zgniatane i transportowane do kadzi fermentacyjnych.
Fermentacja prowadzona jest w temperaturze około 30°C, a późniejsza maceracjaekstrakcja na zimno substancji smakowych, aromatycznych, gar... (...) o 2°C niższej. Po zakończeniu tego procesu wino przelewane jest do nowych zbiorników, gdzie podlega fermentacji jabłkowo-mlekowej (druga fermentacja, w trakcie której ostry kwas jabłkowy przechodzi w znacznie łagodniejszy kwas mlekowy).
W tym momencie rozpoczyna się chyba najważniejsza część w całym procesie – mieszanie, czyli assemblage(fr.) zbieranie, zbiór, łączenie, mieszanie, zestawianie,... (...). Enolodzy z Desmirail wraz z Denisem Lurtonem głowią się, jak zestawić ostateczne wino, by oddać najpełniej charakterystykę siedliska Desmirail. Zestawiają próbki z różnych trzech odmian, ale też z różnych działek. To najtrudniejsza część w produkcji wina, decydująca o jego przyszłym kształcie.
Fot. DesmirailZestawiając go w ostatnim etapie winifikacji, wyobraźnią muszą wybiegać do przodu, odgadnąć, jakie będzie za dwa lata, kiedy wyjdzie na rynek, ale i za dwadzieścia lat, gdy próbować go będą nasi synowie.
Winem napełnia się 225-litrowe beczki z dębu francuskiego, gdzie w ciszy, ciemności i spokoju piwnic dojrzewać będzie 12 do 18 miesięcy. Każdego roku wymienia się 40 proc. beczek, reszta to jedno- i dwuletnie. Potem wino trafia do butelkityp butelek o różnym kształcie, pojemności i kolorze, pr... i po paru miesiącach jest gotowe do sprzedaży, co wcale nie oznacza, że osiągnęło optymalny moment do wypicia.
A kiedy jest ten moment? To zależy od rocznika, sposobu przechowywania i wielu innych kwestii technicznych. Ale tak naprawdę – zależy od chwili, miejsca i towarzystwa, gdy poczujemy, że właśnie przyszedł ten właściwy moment na Château Desmirail, AOC Margaux, troisiéme cru rocznik 2005.

Dziewięć pytań do Denisa Lurtona:

Paweł Gąsiorek: Mówiłeś mi, że kiedy ojciec przekazał Ci prowadzenie château, byłeś początkującym aktorem. Zaś ja czytałem gdzieś, że byłeś początkującym prawnikiem. To jak to właściwie było?
Denis Lurton: No tak, trochę to zawikłane, jak wiele rzeczy w młodości. Skończyłem prawo. Po studiach przez rok odbywałem praktykę adwokacką, po czym trzy lata pracowałem jako adwokat w Bordeaux. Potem stwierdziłem, że chyba to jednak zajęcie nie dla mnie i wylądowałem w Paryżu, gdzie kolejne trzy lata uczyłem się aktorstwa. Wreszcie zadzwonił Tatko…

Czy po przekazaniu wam dziesięciu châteaux ojciec rzeczywiście pozostawił wam całkowicie wolną rękę, czy – jak to często bywa – przez długi czas kontrolował ściśle pracę swoich dzieci?
Następnego dnia ojciec wraz z mamą wsiedli do samolotu i udali się w sześciomiesięczną podróż dookoła świata. Nigdy nie wtrącał się w prowadzenie winiarni. Wiedział, że tak będzie lepiej; miał swoje doświadczenia z czasów, gdy jego ojciec przekazywał mu Brane-Cantenac.

Czym właściwie wina z Desmirail różnią się od innych win z Margaux czy – mówiąc ogólniej – z Médoc. Co jest w nich najciekawsze?
Chcemy, by Desmirail było „krągłe” i owocowe w charakterze. Udział merlota w ostatecznym kupażu jest wysoki, zwykle około 40%.

Czy naprawdę system apelacji bordoskiej z 1855 roku jest nadal aktualny?
O, zdecydowanie tak! Noblesse oblige – szlachectwo zobowiązuje. Wszędzie elita jest nieliczna. Z drugiej strony jak popatrzeć tylko na ceny, to jest wiele châteaux spoza tej historycznej listy osiągających porównywalne ceny, np. Sociando Mallet, Haut-Marbuzet, Chasse-Spleen, Poujeaux…

Fot. A. BorutaWyobraź sobie taką sytuację: w jednej sali sadzamy najważniejszych współczesnych krytyków, dajmy na to taki skład: Robert Parker, Jancis Robinson, Hugh Johnson, Steven Spurrier oraz – powiedzmy – Michael Broadbent. Dajemy im do spróbowania po trzy roczniki win ze wszystkich châteaux sklasyfikowanych w 1855. Jak wyglądałby ich ranking?
Nie mam pojęcia i – prawdę powiedziawszy – nie bardzo mnie to obchodzi. Choć zapewne jest to mój błąd.

W Twojej opinii Desmirail będzie awansował wyżej czy spadnie do niższej ligi. Tak naprawdę to pytanie, w jakim stopniu dawna klasyfikacja pasuje do współczesnego globalnego smaku.
Myślę, że Desmirail pójdzie w górę. Nastąpi to wtedy, kiedy odbudujemy jego dobry image. W cenie wina równą rolę odgrywa jego prawdziwa jakość, jak i jego wizerunek.

Myślisz że wina z Margaux pasują do polskiej kuchni?
Cholera, trudne pytanie. Problem w tym, że bardzo mało znam się na kuchni. Mało znam kuchnię francuską, więc możesz się domyślać, że o polskiej nie mam pojęcia.

Chyba nie byłeś jeszcze w Polsce, kiedy pierwsza wizyta?
Nieprawda. Kilka lat temu byłem w Polsce. Zwiedziłem Warszawę i Kraków, a co do następnej wizyty, to oczekuję na propozycje (śmiech).

I na koniec – nie lepiej było zostać aktorem lub prawnikiem?
Nigdy! Najlepsze, co mogło mi się zdarzyć i co w stu procentach pochłania moje życie, to tworzenie nowej historii, pisanie nowych kart Château Desmirail.

Więcej o rodzinie Lurtonów na:

Saga rodu Lurtonów

Beczki na wiele sposobów