Do czego kobiety są zdolne w dwa lata?

27 marca 2015 r. stowarzyszenie „Kobiety i Wino” obchodziło swoje drugie urodziny.

Idea założenia stowarzyszenia, które gromadzi wokół siebie kobiety zafascynowane winem i chcące zgłębiać wiedzę o nim okazała się strzałem w dziesiątkę. To ewenement w skali kraju, który uświadomił winiarskiemu środowisko jak silnym i ambitnym głosem kobiety potrafią przemówić: Wszystkie jesteśmy z jednego szczepu – takie hasło przyświeca organizacji. Czym się zajmują? Uczą jak rozumieć winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...), pokazują jak zdrowo żyć i jak być przedsiębiorczą. Członkinie stowarzyszenia to kobiety aktywne, które w dużej mierze są głęboko powiązane z branżą winiarską.

Swoje drugie urodziny „Kobiety i Wino” obchodziły w murach Pałacu pod Baranami. Urodziny utrzymane we francuskiego bon ton – elegancko i klasycznie. Rozpoczęło się Wielką Degustacją Win Francuskich, w ramach której przygotowane zostały dwa ciekawe masterclassy. Pierwszy z nich poświęcony był Alzacji. Prowadzący – Damien Sohler z Scherwiller, współwłaściciel rodzinnej winnicy Frey-Sohler. Damien wprowadził w tajniki zróżnicowanego alzackiego terroir, przybliżył prawo winiarskie regionu, a następnie rozpoczął oprowadzanie po świecie smaków i aromatów swoje piwnicy, gdzie główną rolę zagrały Rieslingbiała odmiana winogron uważana za jedną z najlepszych i n... i Gewurztraminer.

Fot. Joanna Dulemba

Isabelle Le Balpe prowadząca masterclass

 

Kolejny masterclass poprowadziła Isabelle Le Balpe, Francuzka nosząca tytuł włoskiego master sommelier, która prezentowała wina z niewielkiej winnicy z Doliny Rodanu – Domaine(fr.) posiadłość, majątek, gospodarstwo.. Maby. Isabelle Le Balpe to kobieta, która rozpoczęła swoją karierę winiarską w czasie, kiedy jej zawód był kojarzony głównie z mężczyznami. Ciężka praca, pasja i samozaparcie pomogły jej osiągnąć prawdziwy sukces. Jej radosna, ciepła i dynamiczna osobowość zachęcała do zadawania wielu pytań i długiej dyskusji.

Wieczorem część oficjalna, ale i rozrywkowa. Urodziny przecież zobowiązują do dobrej zabawy. Gości zgromadzonych w murach Piwnicy pod Baranami witała wiceprezes stowarzyszenia Lesya Onyshko. Rozpoczęło się od prezentacji książki Doroty Dias-Lewandowskiej Historia kulturowa wina francuskiego w Polsce od połowy XVII do początku XIX wieku. Wieczór prowadziła prezes stowarzyszenia Monika Bielka-Vescovi, która z dumą zaprezentowała nową stronę internetową stowarzyszenia oraz podsumowała dokonania kobiecej społeczności. Urodziny „Kobiet i Wino” były wspaniałą okazją by pokazać, jakie priorytety przyświecają paniom i w którym kierunku będzie podążać ich stowarzyszenie. Sukcesy, które osiągają, to efekt pracy całego zespołu pań nie tylko mieszkających w Polsce, ale również w różnych zakątkach Europy. Zresztą wystarczy dokonać prostego rachunku: jeśli każda kobieta jest wyjątkowa i przemnożymy to przez liczbę członkiń, zrozumiemy jak wielka moc drzemie w inicjatywie „Kobiety i wino”.

Joanna Dulemba