Doceńmy, co mamy

Energiczny, pełen zapału, zarażający optymizmem. Tyle mogłam powiedzieć obserwując Grzegorza Łapanowskiego, gdy po raz pierwszy obserwowałam go na targach ENOEXPO w Krakowie promującego nasze lokalne produkty.

Niewiele wtedy o nim wiedziałam, kojarzyłam go z jakiegoś telewizyjnego show. Sympatyczny celebryta pomyślałam. Jednak jego postać nie dawała mi spokoju. Jego entuzjazm, sposób promocji produktów, kuchni, dbałości o szczegóły, o naturalność wskazywała na to, że jeśli nawet jest celebrytą to wyjątkowym. I bardzo świadomym. Gdzieś usłyszałam, że ma hopla na punkcie zdrowej żywności.

Drążyłam temat i muszę przyznać, że miałam nosa. Warto było, bo człowiek ten jest aktywnym promotorem zdrowego stylu życia. Nie kupowania produktów ekologicznych, ale świadomej zmiany stylu życia, budzenia potrzeb szukania lokalnych, rodzimych kulinarnych skarbów. Korzystania z dostępnej sezonowej żywności. Działacz Slow Food, EFTE oraz Koalicji na rzecz Polski Wolnej od GMO. Swoje kulinarne zamiłowania rozwijał pod okiem Kurta Schellera. Obecnie prowadzi szeroką kampanię na rzecz promocji edukacji kulinarnej poprzez działalność fundacji Szkoła na Widelcu.

Z pewnością prowadzenie programu Top Chef przyniosło mu rozgłos, ale myślę, że dzięki temu jego książka Szkoła na widelcu. Najlepsze przepisy dla całej rodziny pisana wspólnie z Maią Sobczak znajdzie o wiele szersze grono odbiorców. Autorzy zachęcają do wspólnego gotowania z dziećmi punktują błędy żywieniowe, namawiają do zmian i wprowadzenia prawidłowej diety. I mimo, że w książce prawie nie znajdziemy potraw mięsnych, jest ona tak bogata w dania sycące, że zupełnie ich tu nie brakuje. Ciekawy wstęp rozwieje wątpliwości, a dania podzielone tematycznie na poszczególne posiłki w ciągu dnia pomogą zaplanować zdrowe menu.

Najcenniejsze jest to, że autorzy zachęcają by próbować, by się starać wprowadzać zmiany, choć czasem nie przychodzi to łatwo. Dodają otuchy. Co ważne, zaproponowane przepisy są proste i możliwe do przygotowania z ogólnodostępnych w Polsce produktów. I myślę, że w tym tkwi ich sukces zarażania ludzi do zdrowego stylu życia i odżywiania się. Docenienia tego co rodzime, Polskie, nieprzetworzone.
Chapeau bas.

Szkoła na widelcu. Najlepsze przepisy dla całej rodziny

Grzegorz Łapanowski, Maria Sobczak
Wydawnictwo Publicat
Cena: 34,90 zł