Domaine Confuron-Cotétidot

Confuronowie – jak wiele rodzin burgundzkich – swoją przygodę z winem rozpoczęli stosunkowo dawno. Ich wina, a może przede wszystkim praca związana z selekcją najlepszych winorośli, znane były już za Ludwika XIV.

Dopracowali się nawet własnej modyfikacji najważniejszego burgundzkiego szczepu – pinot confuron. Do dziś słyną przede wszystkim z wielkiej staranności połączonej z wyjątkowym, nawet jak na Burgundię, szacunkiem dla tradycji.

Obecna posiadłość powstała w 1964 roku, kiedy Jacky Confuron poślubił Bernadette Cotétidot. Do odziedziczonych po przodkach parceli w Vosne-Romanéeczerwone wino francuskie AOC z Burgundii, produkowane wyłą... (...), jednym z najwspanialszych okręgów winiarskich świata, dokupił niewielkie działki w Gevrey-Chambertin powiększając łączny areał do 11 hektarów.

Fot. PHB.cz (Richard Semik)Dziś największe wina Confuronów, produkowane już przez Yves’a, syna Jacky’ego, pochodzą właśnie z tych dwóch apelacji. Są wśród nich potężne Mazis-Chambertin Grand Cru(fr.) zbiór, obszar uprawy, parcela, działka.Przeważnie n... z maleńkiej (9 arów!) działki o niezwykłym potencjale dojrzewania i gęsty, masywny Clos de Vougot Grand Cru (25 arów); jest Charmes-Chambertin Grand Cru o wyjątkowo pięknym długim finiszu i aksamitnych taninach oraz niezwykle aromatyczne Echézeaux Grand Cru. Podobny dwudział występuje na poziomie premiers crus(fr.) zbiór, obszar uprawy, parcela, działka.Przeważnie n...: trzy z nich pochodzą z Gevrey-Chambertin (Les Craipillots, La Petite Chapelle oraz Lavaut St-Jacques), dwa z okolic Vosne-Romanée (Vigne-Rondes oraz sławne Les Suchots).

Choć w Burgundii nietrudno znaleźć winiarzy tradycjonalistów, Confuronowie należą z pewnością do konserwatywnej elity Côte-de-Nuits. Nigdy nie stosowali herbicydów (to już naprawdę rzadkość), a zamiast odnawiać nasadzenia z pomocą burgundzkich klonów, trzymają się tradycyjnej staroświeckiej, ale dającej przecież najlepsze wyniki sélection massale – z dojrzałych, sprawdzonych krzewów szczepią nowe sadzonki.

Dziś wszystkie ich winorośle mają przeciętnie 70 lat, a po precyzyjnych zielonych zbiorach wydajność z hektara wynosi zaledwie 27 hl. Znani są także z ryzykownie późnych zbiorów – w 2007 roku zbierali grona w tydzień po Domaine(fr.) posiadłość, majątek, gospodarstwo.. de La Romanée-Conticzerwone wino francuskie AOC z Burgundii, produkowane wyłą... – co pozwala im całkowicie unikać szaptalizacji. Grona z wszystkich parceli przechodzą podwójną selekcję (w winnicy oraz na wejściu do winiarni), a do zgniatania używa się tutaj wciąż przeszło stuletniej prasy. Fermentacja trwa około miesiąca i prowadzona jest na „dzikich” drożdżach. Wina długo leżakują w beczkach (18–24 miesięcy, 30 procent to beczki nowe) i nie są poddawane klarowaniu ani filtracji. Jak zwykł mawiać stary Jacky Confuron: „Winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) to jest żywy organizm i należy go traktować jak osobę. Filtracja ściąga winu portki i pozbawia go elegancji”. A tej akurat w żaden sposób nie można odmówić winom z Domaine Confuron-Cotétidot. Ich znak rozpoznawczy to piękna ciemna barwa, wielka ekstraktywnośćokreślenie degustacyjne.Ocena ekstraktywności, czyli esenc... (...), wyraźna, ale jedwabista taninakwas taninowy C76H52O46, naturalny garbnik o właściwościa... (...). Kto ma ochotę posmakować wysokiej Burgundii w klasycznym stylu, tu znajdzie ją w doskonałym wydaniu.