Domaine-Romanée Conti, Richebourg 2004

Domaine-Romanée Conti, Richebourg 2004

 

Hm, od czego zacząć? Najpierw paść na kolana, a dopiero później pisać? Najpierw pisać, później padać? Najlepiej byłoby wypić i milczeć, ale kto mi da kieliszek? No, raz się udało, dostałem kieliszek Richebourg 2001 i uważam się za szczęściarza.

 

Nie ma potrzeby opowiadać o Domaine(fr.) posiadłość, majątek, gospodarstwo.. de la Romanée-Conticzerwone wino francuskie AOC z Burgundii, produkowane wyłą..., zwanej w skrócie DRC. Każdy tę nazwę słyszał. Richebourg jest jednym z pięciu (niekiedy sześciu) czerwonych win, jakie powstają w tej legendarnej posiadłości. Wraz z Richebourgiem wchodzimy wysoko, na podium win DRC. Na dwóch najwyższych stopniach królują niepodzielnie Romanée-Conti i La Tâche, Richebourg załapuje się na pudło jako trzeci, na miejscach punktowanych w tych zawodach pozostają Romanée Saint-Vivant i Echézeaux.

Fot. BIVB/Monnier H.O samej produkcji wina nie ma co opowiadać. Ważne są dwie rzeczy. Od lat charyzmatyczny zarządca DRC Aubert de Villaine prowadzi uprawę biodynamiczną i tak naprawdę liczy się nadzwyczajna jakość owocu, która trafia do kadzi; sam proces winifikacyjny nie kryje żadnych nadzwyczajnych sekretów. Tyle że – to informacja druga – nie odszypułkowuje się gron, co należy do serca burgundzkiej tradycji. Bardziej nowocześnie nastawieni winiarze, wywodzący się ze szkoły Henri Jayera, innej charyzmatycznej osobistości, dokonują pełnego odszypułkowania.

Zamiast o winifikacji trzeba zatem mówić o osobliwości miejsca zwanego Richebourg. To bardzo historyczna parcela – pod tą nazwą istniała już w XVI wieku, a prawdopodobnie jeszcze wcześniej. Przez stulecia należała do cystersów, a sławą cieszy się od wieku XVIII, kiedy to zaczęto w pełni rozumieć istotę różnych burgundzkich siedlisk. Do DRC należy zdecydowana większość tego grand cru(fr.) zbiór, obszar uprawy, parcela, działka.Przeważnie n..., dokładnie 3,5 ha; kilka innych posiadłości ma tu małe i bardzo małe parcele, od 0,78 do 0,07 ha. Literatura wyróżnia wewnątrz Richebourg dwa typy terroir: właściwe Les Richebourgs (pisane zwyczajowo w liczbie mnogiej) oraz Les Verroilles (składają się na nie parcele położone o paręnaście metrów wyżej niż sąsiednie grands crus(fr.) zbiór, obszar uprawy, parcela, działka.Przeważnie n...) – lecz te niuanse nie przedostają się na etykietkę.

Powiada się, że Richebourg przyjmuje cechy okolicznych grands crus (z prawej, od północy, jego sąsiadem jest Romanée Saint-Vivant, z dołu La Romanée i Romanée-Conti, pod którą rozciąga się La Tâche). Innymi słowy, że łączy ich przeciwieństwa: ma bardzo mocny finał, który zbliża go do La Tâche, burgunda najdłużej trwającego w ustach, środek ust ma delikatniejszy i bardziej mineralny, co z kolei zbliża go do La Romanée i Romanée-Conti; bukiet ma z kolei w stylu Romanée Saint-Vivant, wyjątkowo aromatycznego spośród grands crus. Ale niewątpliwie Richebourg sytuuje się ogólnie bliżej „męskiego”, muskularnego typu burgunda.

2004 nie był w Burgundii wielkim rocznikiem, lecz znawcy często wolą grands crus z mniej spektakularnych lat, gdyż wina otwierają się wcześniej i niekiedy w większym stopniu ujawniają swe osobliwości. Na Richebourga z roku 2005 należałoby czekać ze ćwierć wieku, 2004 można otwierać od 2015 mniej więcej. Winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) zyskało wysokie oceny: między innymi bardzo dobrą opinię o tym winie wystawił Allan Meadow, świetny znawca burgundów, pisząc, że wino oczarowało go swą energią oraz połączeniem siły i finezji. Ocenił je na 93 punkty, uznając za jedno z najlepszych win w tym roczniku.

Marek Bieńczyk
Pisarz i krytyk winiarski, laureat nagrody literackiej Nike 2012, współpracuje z „Forbesem”, „Magazynem Wino” oraz portalem winicjatywa.pl

Marek Bieńczyk
Pisarz i krytyk winiarski, laureat nagrody literackiej Nike 2012, współpracuje z
„Forbesem”, „Magazynem Wino” oraz portalem winicjatywa.pl – See more at: https://czaswina.pl/artykul/pichon-longueville-comtesse-de-lalande-pauillac-2005#sthash.E5c7SXAN.dpuf