Domowe kompendium alkoholi

„Tylko ciekawość, wiedza i śmiałe eksperymenty mogą dać coś niesłychanie zachwycającego”.

Tymi słowami swą opowieść o produkcji domowych spirytualiów rozpoczyna Zygmunt Skibicki – chemik technologii spożywczych, który choć porzucił swój zawód, zdobytą wiedzę wykorzystał w rozwijaniu jednej ze swoich pasji. Prócz tego, że jest znanym grotołazem, taternikiem i podróżnikiem, od lat zbiera, modyfikuje i tworzy przepisy na domowe alkohole.
Pasja ta zaowocowała książką Nalewki, kordiały, likiery oraz inne domowe spirytualia. Nie jest to pięknie opakowany album z ogromem barwnych i apetycznych ilustracji, lecz wartościowy, pełen szczegółowych informacji poradnik i zbiór receptur, w którym autor dzieli się swoją wiedzą na temat wytwarzania alkoholi, dodając do tego zabawne opowieści oraz sporą dawkę faktów historycznych. A wszystko po to, by przywrócić do życia nieco zapomnianą tradycję wyrabiania nalewek, będących kiedyś chlubą każdego niemal polskiego domu. Dostosował przy tym do dzisiejszych realiów receptury przekazywane przez pokolenia, które dotrwały do naszych czasów, spisane nieco archaicznym językiem. Nie tylko je uwspółcześnił, ale i ujednolicił system miar i wag, który zmieniał się z biegiem czasu – daje też czytelnikowi porządną lekcję chemii. Prawie stustronicowy wstęp jest więc swego rodzaju kompendium wiedzy dla każdego, kto chce spróbować swych sił w produkcji nalewek. Co pilniejsi uczniowie być może nie tylko skorzystają z dwustu zamieszczonych w książce przepisów, ale również stworzą własne, wyjątkowe i niepowtarzalne trunki?
Jeśli poszukujecie sprawdzonych, dobrze wymierzonych receptur na nalewki (zarówno na świeżych, jak i suszonych owocach), likiery czy słynną polską starkę, to Zygmunt Skibicki stanie się waszym najlepszym doradcą.

Nalewki, kordiały, likiery
oraz inne domowe spirytualia

Zygmunt Skibicki
Wydawnictwo „Bernardinum”, Pelplin
Cena: 29,90 zł