Drżyjcie sommelierzy?

Powstała maszyna potrafiąca rozpoznać rodzaje cavy. Jej twórcami są naukowcy z Universitat Autònoma de Barcelona. Hiszpanie stworzyli urządzenie, które łączy w sobie matematyczne i chemiczne możliwości analizy, dzięki czemu jest w stanie rozpoznać ilość cukru dodanego do cavy podczas wtórnej fermentacji. I samo tworzy klasyfikację opartą na zawartości cukru – od cavy brut(fr.) bardzo wytrawne.Określenie stosowane wyłącznie do w... (...) po całkiem słodką.

Manel del Valle, twórca maszyny, uspokaja, że jednak nie zastąpi ona człowieka. Będzie miała zastosowanie przy taśmie produkcyjnej, ale mimo swej precyzji nie nazwie niuansów tak ważnych w opisie cavy. – W restauracji zawsze spotykać będziemy sommeliera – dodaje badacz. Ale samo urządzenie, dzięki umiejętności rozpoznawania składników, może znaleźć miejsce w przemyśle spożywczym i gorzelniczym.

W Barcelona Institute of Microelectronics (jednostce macierzystej Universitat Autònoma de Barcelona) od 2008 r. trwają też badania nad stworzeniem urządzenia rozpoznającego rodzaje winogron.

Marta Śmietana