Dwór Sieraków znów z laurem Gault&Millau

Żółty przewodnik tym razem zawitał do Krakowa, by wyróżnić najlepszych szefów kuchni Małopolski

5 września we wnętrzach krakowskiej restauracji Biała Róża spotkała się śmietanka polskiej gastronomii. W spotkaniu wzięło udział prawie stu pięćdziesięciu najlepszych szefów z Małopolski, Podkarpacia, Bieszczad i Górnego Śląska. Wybijającym się i najmocniejszym w regionie Szefom Kuchni oficjalnie wręczono nagrody w pięciu kategoriach. Szefem roku Gault&Millau Tour w regionie został współtwórca najlepszych restauracji w Polsce, obecnie szefujący w Trzech Rybkach – Krzysztof Żurek. Nagroda dla najlepszego Szefa Kuchni Tradycyjnej powędrowała do miłośnika lokalnych smaków Janusza Fica z Dworu Sieraków. Najlepszą Kobietą Szefem okrzyknięto Katarzynę Rogowska z katowickiej Cadenzy. Szefem Jutra został gospodarz miejsca – Łukasz Cichy (Restauracja Biała Róża), a tytuł Młodego Talentu otrzymał Paweł Kras z krakowskiej Bottiglieria 1881.

Poniżej krótkie sylwetki Szefów-zwycięzców

  • Szef Kuchni Tradycyjnej – Janusz Fic, Dwór Sieraków

Urodzony krakowiak. Już będąc bardzo młodym człowiekiem, odkrył w sobie pasję do gotowania. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego rozpoczął pracę w rodzinnej restauracji. Tam nauczył się podstaw sztuki kulinarnej. Potem, już jako kucharz trafił do restauracji w Hotelu Gródek. Po krótkim czasie został zastępcą tamtejszego szefa kuchni. Kolejnymi miejscami  w których zdobywał kulinarne szlify były Hotel Grand, Hotel Francuski i restauracja Scandale, aż trafił do miejsca w którym pracuje do dzisiaj. W trakcie lat swojej pracy nauczył się łączenia kuchni tradycyjnej z odrobiną nowoczesności. Od lat interesuje się i zgłębia sztukę gotowania z naturalnych, regionalnych produktów. W obecnej kuchni może realizować swoją pasję do gotowania, korzystać z najlepszych produktów, tworzyć przepisy na ciekawe dania. Został za to doceniony m.in. przez Slow Food Polska. Jest też ambasadorem piw Grimbergen.

  • Nagroda Kobieta SzefKatarzyna Rogowska – Cadenza

Szefowa kuchni z wykształcenia jest plastykiem i doskonale widać to w daniach, które tworzy. Bezpretensjonalność, prostota i trafianie w sedno smaku to charakterystyczne cechy jej kuchni. Doświadczenie zdobywała w restauracjach w Niemczech i Anglii, gdzie miała okazję poznać  najwyższe standardy kuchni świata i pracować na bardzo dobrych jakościowo produktach. Ale nie zapomniała o swoich korzeniach – po powrocie do kraju, zainteresowała się kuchnią polską, jej źródłami, genezą i regionalnością. Miejsce, w którym obecnie pracuje również jest związane ze sztuką i daje szansę na prawdziwą ucztę  tym razem dla duszy – to budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, a w nim mieści się jej drugi dom-  restauracja Cadenza!

  • Nagroda Młody TalentPaweł Kras , Bottiglieria 1881

Szefem kuchni postanowił zostać mając 5 lat. Jego droga zawodowa prowadziła przez wiele ciekawych miejsc w kraju i za granicą. Szczególnie dobrze wspomina pracę w restauracji „Ancora” w Krakowie. Tam, dzięki pomocy znakomitych szefów kuchni poznawał tajniki współczesnej gastronomii. Największym sukcesem jest dla niego uznanie gości, próbujących nowych potraw, które stworzył. Uważa, że każde danie stanowi osobną historię, której poznawanie powinno być niezwykle przyjemne. Poszukiwanie nowych połączeń motywuje go do ciągłych eksperymentów i doświadczeń w kuchni. Świeżość i oryginalność produktów oraz zespół z którym na co dzień pracuje stanowią według niego klucz do sukcesu. Wśród swoich idoli wymienia Christiana Puglisi, Magnusa Nilssona i Massimo Bottura’e. Jak widać wysoko stawia przed sobą poprzeczkę….

  • Nagroda Szef Jutra – Łukasz Cichy – Biała Róża.

Kunsztu kulinarnego uczył się pod okiem najbardziej cenionych polskich Szefów Kuchni.  Poszukiwacz smaków, łowca aromatów, odkrywca dawnych receptur, finalista polskich i zagranicznych konkursów kulinarnych. Jego kuchnia to połączenie tradycji z nowoczesnością. Gotując, zawsze na pierwszym miejscu stawia produkt, do którego respekt wyniósł z domu – gospodarstwa rolnego pod Krakowem. Menu w restauracji, w której obecnie pracuje, stworzył bazującą na krakowskiej kuchni mieszczańskiej. Z pieczołowitością i zaangażowaniem wyszukuje najlepsze małopolskie produkty i podaje je swoim gościom w nowoczesnej aranżacji, inspirując się recepturami ze starych ksiąg kucharskich i rozmowami z niezwykłymi mieszkańcami Krakowa.

  • Nagroda Szef Roku – Krzysztof Żurek, Trzy Rybki

Pochodzi i mieszka na stałe w Krakowie. Kucharz z wykształcenia i zamiłowania. Należy do pokolenia, które zmieniało kształt i sposób myślenia o polskiej gastronomii. Przygodę z nowoczesną kuchnią rozpoczął w Restauracji pod Różą, gdzie miał okazję współpracować z Alfredo Chiocchetti, jego mistrzem i przewodnikiem. Doświadczenie zdobywał w wielu innych renomowanych restauracjach w całej Polsce w tym współtworząc Restaurację Concept13 w Warszawie, Monopol w Katowice, Monopol we Wrocław. Praktykę zdobywał równocześnie poza granicami Polski, u boku najlepszych kucharzy w takich renomowanych resturacjach jak Pichler Bolzano, Al Bersagliere w Mantova czy Onice Florencja. Wszystkie mogą pochwalić się najwyższymi ocenami w kulinarnym świecie. Bardzo ceni różnorodność i jakość włoskich produktów. Lubi łamać standardy,  prowokować odważnymi zestawieniami smaków, których nieustannie poszukuje.

Przed nami jeszcze jedno spotkanie Gault&Millau Tour. 12 września Gdańsk stanie się najsmaczniejszym miastam Polski.

Partnerzy Gault&Millau Tour: Nespresso, Jaguar, Siemens, Gaggenau, Makro, Callebaut, Winterhalter, Grimbergen, Cheman, Hendi, Nestle Waters, Marine Harvest, GastroMagic

Patroni medialni wydarzenia: Newsweek, Kukbuk, Men’s Health, Food Service, Czas Wina, Biznes Restauracje&Catering, Froblog, Restaurantica.pl, Papaja.pl, NewsGastro.pl.

fot. W.Grzędziński