Bottle Shock w oleju

Steven Spurrier odsłonił obraz przedstawiający Judgement of Paris, czyli legendarną degustację z 1976 roku, kiedy to wina z Ameryki okazały się lepsze niż te ze Starego Świata.

Płótno w rozmiarze 3 na 6 metrów prezentuje prominentnych europejskich krytyków w momencie wstrząsu poznawczego – w chwili, w której dowiadują się, że ich degustacje w ciemno wskazały zwycięzców z pogardzanych do tej pory regionów.

Autorem nieco przypominającego Ostatnią Wieczerzę dzieła jest angielski artysta Gary Myatt. Całość ufundował Sir Peter Michael CBE, właściciel winnic zarówno w Napie jak i Berkshire.

– To opowieść o zmianie rozumienia i szansie danej winom z Kalifornii, by stały się poważnymi graczami na winiarskiej scenie – komentuje ideę fundator dzieła.

Mimo kolejnej formy uwiecznienia  paryska degustacja wciąż wywołuje dyskusje i budzi kontrowersje. Część uczestników odżegnała się od niej, film Bottle Shock rozeźlił Stevena Spurriera, a degustacja powtórzona w 2006 roku zdenerwowała przeciwników pierwszej. Bo znowu wygrała Ameryka.

Ciekawe, jakich opinii doczeka się ostatecznie obraz.

Marta Śmietana