ENOEXPO 2010 – Wino pod Wawelem

Jedne z największych targów wina w Polsce odbyły się w listopadzie w Krakowie. Odwiedziło je blisko 10000 osób!

Tegoroczne Targi EnoExpo w Krakowie uznać należy za udane. Trwająca od 17 do 19 listopada impreza przyciągnęła wielu koneserów, producentów oraz pasjonatów wina. Była okazja, by uczestniczyć w panelach dyskusyjnych, słuchać wykładów, a przede wszystkim – degustować. Wśród wielu wspaniałych i godnych uwagi win wyraźnie zaznaczyła swą obecność enoturystyka, również w polskich winnicach. Zainteresowani turystyką winiarską mogli być zadowoleni, gdyż podczas Targów miał również miejscepierwszy w Polsce Salon Enoturystyki.

Na stoiskach zaprezentowało swoje produkty łącznie 140 wystawców z Polski i zagranicy – a więc dwa razy więcej niż w poprzednim roku – m.in.: Austrii, Hiszpanii, Francji, Słowacji, Słowenii, RPA, Rumunii, Węgier, Włoch. Jak co roku wielu producentów wystawiało się na stanowiskach grupowych, np. Francja, Rumunia, Hiszpania. Była również mała grupka Słoweńców.

Nie bez znaczenia jest również coraz bardziej znaczący udział win polskich w przedsięwzięciu. Obecny na Targach Polski Instytut Winorośli i Wina zagrzewał polskich winiarzy do walki, chociażby za sprawą znakomitych wykładów, wygłoszonych przez specjalistę winiarskiego Wojciecha Bosaka: “Polskie wina są z roku na rok coraz bardziej rozpoznawalne i to bardzo cieszy. Musimy jednak znaleźć swój punkt odniesienia, zdecydować, dokąd zmierzamy.” Marcin Lorek z PIWiW dodaje: “Produkowane przez nas wina to wciąż zupełnie inna bajka, niż te pochodzące z krajów o długiej tradycji winiarskiej”.

Organizatorzy są zadowoleni z przebiegu Targów. “To bardzo udana edycja. Udało nam się zgromadzić niemal ¾ producentów, niektórzy z nich dopiero debiutują na polskim rynku, jak chociażby Rumunia czy Słowenia. Staramy się promować również Polskę, zwłaszcza z enoturystycznego punktu widzenia. Mamy do zaoferowania naprawdę wiele” – twierdzi Iwona Miliszkiewicz, komisarz targów. Zadowolenia nie kryli również odwiedzający tegoroczne Targi. “Jestem tutaj po raz pierwszy, ale muszę przyznać, że bardzo mi się podoba. Prowadzę mały sklep z winami włoskimi i francuskimi, teraz chciałabym nieco rozszerzyć swoją ofertę” – mówi Monika z Katowic. – “Trudno byłoby znaleźć lepsze miejsce, na poszukiwania nowych smaków, nieprawdaż?” – kwituje retorycznie.

W ramach Targów odbyło się wiele specjalistycznych szkoleń (m.in. dla baristów), warsztatów, degustacji win regionalnych oraz prestiżowe konkursy: Konkurs Winiarski o Medal ENOEXPO 2010 oraz Konkurs Polskich Win o Medal ENOEXPO 2010. Targi EnoExpo (przy merytorycznym wsparciu serwisu Vinisfera.pl) zadbały, by konkurs został przeprowadzony zgodnie z międzynarodowymi standardami.

Wśród nagrodzonych win wiele pochodziło z Austrii, Francji, Gruzji, Hiszpanii, Włoch. Winiarnia Wienico z Austrii otrzymała sporo medali, zwłaszcza brązowych, ale i złotych. Inny austriacki producent Weingut(niem.) winnica, gospodarstwo winiarskie.Termin odnosi się ... (...) Erwin Und Sigrid Lehner zdobył aż cztery konkursowe medale, w tym złoto za Chardonnayfrancuska odmian białych winogron, jedna z najbardziej rozp... 2009. Najwyższą nagrodę otrzymała też bodega(hiszp.) piwnica, winiarnia, firma winiarska.. Valduero z Hiszpanii z Ribery del Duero za Valduero Gran Reserva 2001. Wyróżniono też dwa wina Plaisirs D’oc Polska z serii Elegance: Elegance Sauvignon 2009 (srebrny medal) oraz Elegance Syrahfrancuska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie ... 2009 (brązowy medal). Sporo odznaczeń srebrnych i złotych otrzymał również Dom Wina, m.in. za wina gruzińskie i hiszpańskie. Natomiast w Konkursie Polskich Win Złoty Medal ENOEXPO 2010 otrzymała Winnica Płochockich za Seyval Blanc 2009.
Pełna lista zwycięzców widnieje na stronie Targów.