Europa na winnych szlakach, Tomasz Prange-Barczyński

tekst ukazał się w „CW” nr 107, styczeń 2020, pod tytułem „W podróż z książką i winem” | kup ten numer | e wydanie

Europa na winnych szlakach, tomasz prange-barczyński

Praca Tomasza Prange-Barczyńskiego jako dziennikarza winiarskiego zaczęła się od podróży, a właściwie od dwóch. Pierwsza zawiodła go wraz z ekipą dziennikarską do regionu Beaujolais. Druga to ta, którą właśnie wtedy odbywało beaujolais nouveau(fr.) nowe, młode beaujolais.Określenie stosowane w stosun... (...) wysyłane jumbo jetem do Japonii.

Od tego momentu, już niemal 20 lat, trwa przygoda autorem z winem. Przygoda, której nieodzownym elementem jest wędrowanie do kolejnych regionów winiarskich, odwiedzanie winnic i spotykanie się z ludźmi. To właśnie stało się kanwą książki Europa na winnych szlakach.

Każdy z rozdziałów rozpoczyna się prywatną opowieścią. Ten osobisty wstęp ma nam przybliżyć region bądź regiony, do których zabiera nas autor. Dalej ABC, czyli podstawowe informacje na temat siedliska, apelacji i odmian. Nie brakuje też niezwykle ważnych i przydatnych informacji: kogo odwiedzić, co zobaczyć, a także gdzie i co zjeść. Na koniec każdego rozdziału coś, co autorowi musiało sprawić największy trud przy pisaniu, czyli wybór dziesięciu (tylko dziesięciu!) win, które koniecznie trzeba zdegustować podczas podróży do danego regionu.

Książka jest przewodnikiem całkowicie subiektywnym – co jest jej sporym atutem. Prange-Barczyński zabiera nas tylko do tych winnic, które sam odwiedził i wie, że są warte uwagi. Poleca nam te wina, których osobiście skosztował, i zachęca do próbowania tych potraw, którymi częstowali go miejscowi. Dzieli się trudną do zdobycia i naprawdę przydatną wiedzą. Przede wszystkim jednak pokazuje mniej znane regiony i zakątki winiarskiej Europy. Nie znajdziemy tu więc rozdziału o Bordeaux czy Piemoncie. Będzie za to mniej znana apelacjakontrolowana nazwa pochodzenia.. Lombardii Oltrepo Pavese, ukryty wysoko w górach kataloński Montsant czy położona na skraju winiarskiej Toskanii Lukka, którą odwiedzić powinni nie tylko miłośnicy opery.

Książka nie jest typowym przewodnikiem enoturystycznym, który zabierzemy ze sobą do walizki. Można ją czytać na co dzień, siedząc przy kieliszku dobrego wina w domowym zaciszu. Najbardziej jednak przyda się podczas planowania wakacji i kolejnych podróży z winem.

Europa na winnych szlakach, tomasz prange-barczyński

Europa na winnych szlakach
Tomasz Prange-Barczyński
Wydawnictwo Pascal 2019