Galicja Viitis już w czerwcu

Organizatorzy międzynarodowego konkursu „Galicja Vitis” już przyjmują zgłoszenia win.

W tym roku już po raz szósty organizowany będzie Międzynarodowy Konkurs Win „Galicja Vitis”, jeden z największych konkursów winiarskich w Europie Środkowej, jedyny międzynarodowy  konkurs winiarski w Polsce. Odbędzie się w dniach 16 -17 czerwca 2016 r. na terenie Muzeum Zamek w Łańcucie.


Ideą Galicyjskiego Konkursu Win jest kultywowanie historycznych tradycji galicyjskich oraz zacieśnianie przyjaznych kontaktów z sąsiedzkimi krajami, a zwłaszcza ze Słowacją, Republiką Czeską i Węgrami. Bezpośrednim celem Konkursu jest porównanie jakości win z Europy Środkowej z winami pochodzącymi z innych części świata, a także promocja kultury wina, również poza tradycyjnymi regionami winiarskimi.

To największy konkurs winiarski organizowany w Polsce, który cieszy się dużym uznaniem nie tylko w tej części Europy, ale także w innych krajach zgłaszających regularnie wina do konkursu – podkreśla Ewa Wawro, prezes Fundacji „Galicja Vitis”, organizatora konkursu.

Z roku na rok zainteresowanie Konkursem wzrasta i jak oceniają fachowcy w tej dziedzinie MKW „Galicja Vitis” wyrasta na największy konkurs winiarski w tej części Europy. W ub.r. zgłoszono 416 win z 11 krajów Europy: oprócz Polski były to wina ze Słowacji, Czech, Węgier, Austrii, Niemiec, Francji, Włoch, Grecji, Słowenii i Portugalii. Najwięcej win zgłosili polscy winiarze – 145, na drugim miejscu były wina słowackie – 120. W poprzedniej edycji  udział wzięło 277 win (z czego 102 polskie) z 15 krajów świata biorących udział w konkursie. Obydwie edycje odbiły się szerokim echem w międzynarodowym środowisku winiarzy jak i w mediach.

Moim celem od samego początku, było stworzenie na Podkarpaciu profesjonalnego konkursu winiarskiego na skalę europejską. To dla promocji Podkarpacia, a także Polski, wartości nie do przecenienia. Bardzo się cieszę, że konkurs tak szybko się rozwija i zyskuje coraz wyższą markę – mówi Roman Myśliwiec, pomysłodawca konkursu. – Serdecznie zapraszamy winiarzy i importerów do zgłaszania swoich win.

Zgodnie z regułą konkursów winiarskich wina oceniane są w ciemno, w 100 punktowej skali OIV (Międzynarodowej Unii Enologów). Medale może otrzymać maksymalnie 30% win biorących udział w konkursie. W międzynarodowym jury zasiądą wybitni europejscy winiarze, enolodzy, sommelier, branżowi dziennikarze i krytycy winiarscy.

Istotną informacją jest to, że organizowany przez nas Konkurs nie jest imprezą komercyjną, nastawioną na zysk. W odróżnieniu od większości organizatorów międzynarodowych konkursów winiarskich nie pobieramy opłat od zgłaszanych na Konkurs próbek win.

Organizatorem Konkursu Międzynarodowego Konkursu Win „Galicja Vitis”  jest Fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis”, partnerami są Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia, Województwo Podkarpackie oraz Muzeum Zamek w Łańcucie. Jak co roku honorowy patronat nad konkursem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego, który ustanowił także Nagrodę Specjalną dla najwyżej ocenionego wina polskiego.

Sponsorem konkursu jest Firma Wilhelm Tell Consulting A.A. Doliński.

Patronat medialny sprawują: czołowe polskie magazyny branżowe  Czas Wina, Magazyn Winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) oraz portale : Nasze Winnice, Winologia i Kobiety i Wino. 

– Liczymy na to, że w tym roku w „Galicja Vitis” weźmie udział co najmniej 400 win – dodaje Wawro.

Szczegółowe zasady Konkursu zostały określone w regulaminie NA STRONIE KONKURSU. Tam również do pobrania lub wypełnienia formularze zgłoszeniowe.