Galicja Vitis 2018 – medale rozdane!

Galicja Vitis 2018 | fot. R. Myśliwiec
Galicja Vitis 2018 | fot. R. Myśliwiec

W ostatni piątek (18 maja 2018 r.) dobiegły końca dwudniowe zmagania w międzynarodowym konkursie winiarskim Galicja Vitis 2018. Sporo się działo, niektóre wyniki jak zwykle zaskakują, ale poziom był wysoki. To dobrze rokuje następnym edycjom, bo konkurs wyraźnie nabiera rumieńców.

Jak poprzedniego roku, zawody odbyły się w krakowskim Hotelu Atrium. Nie tylko dlatego, że miejsce jest świetnie przygotowane do takich celów, ale też z uwagi na doskonałe położenie – sędziowie mają niezwykłą okazję, by czas wolny spędzić w centrum naszego miasta. W gronie dostojnego międzynarodowego jury zasiadło ich 25, w tym sędziowie z Czech, Słowacji, Węgier, Gruzji, Niemiec, Mołdawii (po raz pierwszy) oraz, oczywiście, z Polski. Stworzyli oni pięć komisji; miałem przyjemność kierować jedną z nich.

Do konkursu zgłoszono 412 win – niemal tyle samo, co w zeszłym roku – spośród których sędziowie aż 127 nagrodzili złotymi medalami. Sześć z nich wywiozło z Krakowa wielkie złote medale (to wina ocenione na 92 punkty i więcej).

Trudno jednoznacznie ocenić poziom, choć już medalowe wyróżnienia o czymś świadczą. Trudno, albowiem jest to sprawa subiektywna, zależna jak zwykle od tego, co dostały do oceny poszczególne komisje. W mojej działo się dobrze bądź bardzo dobrze, zestaw win różowych wypadł nienajgorzej (wyraźnie lepiej niż rok temu!), potem, przy winach czerwonych, zaczęło już sypać „złotami” jak żabami – cała końcówka, jak się potem okazało, pochodziła z Mołdawii, i, doprawdy, pokazane próbki były wybitne i dojrzałe. Podobnie na złoto zasłużyła następnego dnia wielka część przedstawionych nam win białych i słodkich.

Wyników całościowych jeszcze nie ogłoszono, ale nieoficjalnie wiadomo, że to właśnie Mołdawia okaże się wielkim wygranym tej edycji Galicja Vitis. Poniżej podaję oficjalne już wyniki championów, czyli najwyżej ocenione wina w poszczególnych kategoriach.

Championy

 

Wina białe wytrawne
92 Bagueri Chardonnay 2013, Vinska Klet Goriška Brda, Słowenia
 
Wina białe półwytrawne i półsłodkie
89,33 Lipovina Bobuľový Výber Saturnia 2016, Ostrožovič Spol. s.r.o., Słowacja
 
Wina różowe
86,67 Cabernet Sauvignon Rosé 2017, Vinárstvo Juraj Zápražný, Słowacja
 
Wina czerwone
93,67 Kakhetian Noble 2013, Badagoni, Gruzja
 
Wina półmusujące i musujące
86,67 Chodorowa Rosé 2016, Winnica Chodorowa, Polska
 
Wina naturalnie słodkie
93,33 Tokajský Výber 5-putňový 1999, Tokaj&CO. s.r.o., Słowacja
 
Wina likierowe
90 Pastoral Garling 2017, Wine International Project SRL, Mołdawia