Gault & Millau Polska – wielka gala i wina

W grudniu na polskim rynku odbędzie się premiera pierwszego międzynarodowego przewodnika po restauracjach Gault & Millau

W latach 60. Francja targana była przez młode buntownicze ideologie, które wpłynęły na styl życia całej Europy. Wielka rewolucja kulturalna nie mogła pominąć również kluczowej dziedziny dla każdego Francuza – KUCHNI. Dwóch krytyków kulinarnych, Henri Gault i Christian Millau, postanowiło dokonać niezależnej oceny ponad czterystu restauracji we Francji. Doceniali to, co dobre i oryginalne w nouvelle cusine, atmosferę panującą w restauracji, stosunek jakości potraw i obsługi kelnerskiej do cen. W każdej kategorii przyznawali punkty w skali od 1 do 20, które tworzyły finalną notę dla restauracji. Lokale, które otrzymały ocenę powyżej 10, otrzymały czapki kucharskie, pełniące funkcję wskaźnika jakości. Wyniki swoich analiz zebrali w wydanym w 1965 przewodniku po restauracjach Gault & Millau (czyt. go e mijo). Tak oto dwóch panów stało się bohaterami francuskiej sceny kulinarnej, a wkrótce swoim przewodnikiem podbili resztę świata.

Dzisiaj prestiżowy przewodnik Gault & Millau wydawany jest w dziewięciu krajach min. Austrii, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, a już 1 grudnia do tej grupy dołączy polska edycja przygotowywana pod redakcją Justyny Adamczyk. Redaktor przewodnika, jako zwolenniczka kuchni slow food, szczególną uwagę przywiązuje do wykorzystania wysokiej jakości produktów regionalnych i ekologicznych. Specjalnie przeszkoleni inspektorzy sprawdzili kilkaset polskich restauracji, poszukując tego, co nietuzinkowe i zasługujące na szczególną uwagę.

W związku z publikacją przewodnika, 30 listopada 2014 roku odbędzie się uroczysta gala, będąca  ważnym wydarzeniem dla całej branży gastronomicznej w Polsce. Zaproszeni są wszyscy opisani w przewodniku szefowie kuchni. Każde z sześciu dań w czasie wystawnej kolacji przygotowane będzie przez innego kucharza. Przy współpracy z firmą Dom Wina do potraw zostały dobrane specjalne wina od wybitnych producentów. Białe pochodzą z oferty jednego z liderów winiarskich znad Doliny Loary, francuskiego producenta Ackerman, który uświetni kolację butelkami De Neuville Touraine Sauvignon i De Neuville Chardonnayfrancuska odmian białych winogron, jedna z najbardziej rozp.... Czerwone winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) Ramón Bilbao Reserva zostało wybrane z oferty Bodegas Ramón Bilbao – winnicy, która w listopadzie tego roku na londyńskim konkursie IWSC (International Wine and Spirits Competition) otrzymała tytuł najlepszego hiszpańskiego producenta win. Natomiast do deseru zostanie podane Porto Fonseca BIN 27 najbardziej utytułowanego portugalskiego producenta, Fonseca, którego wina podbijają winiarskie rankingi i wręcz oszałamiają niespotykaną jakością.

Gala w swoim przepychu ma nawiązywać do wieczoru Oscarowego. Zostaną też przyznane nagrody w kategoriach: Szef Kuchni Tradycyjnej, Kobieta Szef, Młody Talent, Szef Przyszłości oraz Szef Roku. Wydarzenie będzie transmitowane przez media, dzięki czemu będziemy mogli na bieżąco śledzić przebieg gali. Natomiast od 1 grudnia w salonach Empik będzie możliwość zakupienia kultowego żółtego przewodnika z charakterystyczną kucharską czapką na okładce. To jednak nie koniec atrakcji, jakie przygotowuje Gault & Millau: od nowego roku pojawić się ma cykl programów, szkoleń i spotkań dla szefów kuchni oraz nowych obiecujących talentów kucharskich, co ma pomóc w nawiązywaniu kontaktów branżowych i doskonaleniu swoich umiejętności.