Gdy tylko się zakochamy…

Piszę tę recenzję dwa dni po tym, jak Consorzio Vino(wł.) wino.. Brunello di MontalcinoBrunello di montalcino to czerwone włoskie wino DOCG z ... (...) podało do sądu Gianfranco Solderę. To kolejny etap afery wstrząsającej malutkim Montalcino, którą opisywaliśmy w 62 numerze magazynu “Czas Wina”.

W książce Kerin O’Keefe nie ma o tym wszystkim ani słowa. Nie ma, bo nie jest to poranny biuletyn prasowy, ale bodaj najlepsza książka o jednym z najsłynniejszych win świata. Źródłowa, przekrojowa i zbierająca pochwały na całym świecie.

Kim jest Kerin O’Keefe? Właściwie trudno dokładnie określić. Jest osiadłą we Włoszech Amerykanką i jedną z najbardziej znanych winiarskich dziennikarek anglojęzycznych specjalizujących się w Italii. Pisze dla wielu znanych magazynów winiarskich, relacjonuje dla nich różne wydarzenia, degustuje i ocenia. Długo nie kojarzyłem jej wyłącznie z Toskanią, bo od lat spotykaliśmy się na wielu imprezach w różnych częściach Włoch. Dopiero z czasem zaczęło do mnie docierać, że to właśnie to niewielkie, po tysiąckroć opisywane na wszelkie sposoby miasteczko, jest jej prawdziwą pasją.

W ciągu corocznych lutowych anteprime spotykamy się zawsze. W Montalcino Kerin zna wszystkich. Spędza tu wiele czasu, odwiedza te same miejsca po wielokroć, nikt nie zamknie przed nią drzwi. Była jedną z pierwszych, relacjonujących w 2007 roku aferę Brunellogate, która wstrząsnęła uśpionym, nieco zadufanym w swoim prestiżu miasteczkiem oraz winiarskim światem. Tym wydarzeniom poświęca spory rozdział swojej książki, więc zapewne w następnym wydaniu znajdzie się następny, tym razem o Gianfranco Solderze.

Pisze barwnie i przystępnie, wielowymiarowo, z łatwością łącząc historię z wydarzeniami bieżącymi. Wbrew pozorom to bardzo trudne – bo przecież musi pisać obiektywnie o ludziach, których świetnie zna, a jako dziennikarka ma wyrobioną opinię o nich samych oraz ich winach. I dlatego – chcąc nie chcąc – trzeba sięgnąć po książkę Kerin, kiedy tylko poczujemy, że zaczynamy kochać brunello.


Brunello di Montalcino. Understanding and Appreciating One of Italy’s Greatest Wines

Kerin O’Keefe
University of California Press
Berkley–Los Angeles–London 2012
cena ok. 32 dol. (amazon.com)