Gdzie leży Beaujolais?

– Z radością witamy uściślenia, a szczególnie mamy nadzieję, że nowa apelacjakontrolowana nazwa pochodzenia.. Coteaux Bourgignon przysłuży się konsumentom, bo naszym najważniejszym celem jest robić jak najlepsze beaujolais – mówi o burgundzkich zmianach Jean Bougarde z Macon, dyrektor Inter-Beaujolais.

Fot. Tobias LotterDecyzją INAO od rocznika 2011 r. ponad 40 gmin z Beaujolais straciło prawo do zamieszczania na etykiecie informacji, że ich wina pochodzą z Burgundii. Ta decyzja to skutek trzyletniego procesu podczas którego na nowo zdefiniowano granice apelacji.

Bo choć Beaujolais mieściło się w granicach apelacyjnych Burgundii od 1937 roku, to Burgundczycy nie czuli zadowolenia z tego powodu, dążąc do zaostrzenia reguł – szczególnie w zakresie produkcji win białych.

Skutek lobbingu? 43 gminy przestają pisać od teraz na etykietach AOC Bourgogne Blanc – a zamiast pojawi się treść: AOC Beaujolais Blanc. Nowe apelacje to AOC Coteaux Bourguignon i AOC Bourgogne Gamay. INAO wskazało, że zmiany dotkną przede wszystkim młode gminy, choć starsze też ich nie unikną. I tak w 9 gminach Beaujolais Crus  w przypadku użycia ponad 30 proc. gamay na etykiecie pojawi się napis AOC Bourgogne Gamay.

Nowa apelacja AOC Coteaux Bourguignon w ciągu pięciu lat ma zastąpić AOC Bourgogne Grande Ordinaire.

Nic, tylko się cieszyć ze zmian…

Marta Śmietana